Houbové koření jako chutná směs i bylinka

Nevíte, co si počít s houbovou drtí, která vám pokaždé zbude na dně dózy se sušenými hřiby? A co dělat, když se vám letos nepoštěstilo a o plných košících si můžete nechat jenom zdát? Máme řešení pro každou situaci.

Nejdříve si namícháme opravdu chutnou směs pro přípravu masových směsí a lahodných omáček a hned ve druhém kroku se naučíme pěstovat letošní zajímavou bylinkou novinku – houbové koření alias Rungia klossii.

Houbové koření z domácích zásob

Příprava kořenící směsi není těžká, většinu ingrediencí pravděpodobně najdete ve spíži. A co budete potřebovat?

  • směs sušených hub – asi 250 gramů
  • 3 lžíce sušené petrželové nati
  • 2 kuličky jalovce
  • ½ lžičky nového koření
  • 1 lžička kmínu
  • ½ lžičky černého pepře

Čím pestřejší budete mít směs sušených hub, tím lepší koření nakonec bude. Takže pokud se vám doma někde povalují aromatické sušené pýchavky nebo třeba kotrč, s mírou je tam přidejte. Vše dohromady rozmixujte na prášek a přesuňte do vzduchotěsné nádoby. Velmi rychle vlhne. Ovšem pokud ho budete odebírat vždy jen v potřebném množství a uložíte ho to temna, vydrží vám bez problémů i celý rok.

Houbové koření

Houbové koření v květináči

Jmenuje se Rungia klossii a po houbách opravdu příjemně voní. S chutí je to však už jako na houpačce- někom houby připomíná, jinému ne. Pokud to s ní chcete zkusit, stačí ji postavit na slunečné místo (nevadí jí ani úpal) a dobře ji zalévat. Ale pozor, nemá ráda přemokření. Dvakrát do roka ji sestřihněte, aby vyrašila a zelené části použijte do libovolného jídla. Stonky jsou vhodné spíše k vyvaření, listy přidáváme asi 10 minut před koncem vaření – jsou totiž poměrně tuhé. Lze je však konzumovat i syrové třeba v salátech. Přes léto lze Rungia klosii pěstovat venku a snadno se množí s vyzrálými řízky. Stačí je nechat zakořenit ve vodě.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)