Exotická strelície: Pěstovat ji můžete doma i na balkonu

strelície

Chcete oživit váš balkon či interiér zajímavou rostlinou? Pak si pořiďte strelícii, která oslní na první pohled. Vypadá neobvykle. Pohled na ni nikdy neomrzí. Jak se o rostlinu starat, abyste se mohli těšit z její krásy po dlouhá léta?

Exotická, extravagantní, čarovná

Přesně tak lze charakterizovat strelícii, která se vyznačuje velkými oranžovými květy a dlouhými, úzkými a oválně atypickými listy. Rostlina dorůstá do výšky až 1,5 m a vyniká vskutku velkým květem, a to až o průměru 15 cm. Je tak skvělou solitérou na balkon či v interiéru.

Rostlina dostala pojmenování strelície od anglického krále Jiřího III., a to konkrétně od jeho manželky Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz. Do Evropy se rostlina dostala ve druhé polovině 18. století. Původem je z Jihoafrické republiky, kde roste ve volné přírodě. Svým tvarem mnohým připomíná ptačí hlavu a krk. V Holandsku si vysloužila lidové označení jako například ptačí zobák či hlava rajky. V Anglii je nazývána rajským ptákem.

Podmínky pro úspěšné pěstování

Jelikož pochází z Jihoafrické republiky, potřebuje tak teplé a prosluněné místo. Nevadí jí ani přímé slunce. Na druhou stranu se jedná o nenáročnou rostlinu, co se týče potřebné péče. Stačí, když ji zalijete jednou či za dva týdny. Podle toho, jak sami uvidíte, že potřebuje vodu. Oproti tomu však potřebuje pravidelně rosit květy i listy, které je třeba také jednou za čas otřít.

Důležité je dbát na to, aby rostlina byla v dostatečně velkém květináči. Potřebuje mít prostor. Další podstatnou věcí je zemina, která by měla být bohatá na živiny. Vhodná je půda s ideální kyselostí pH 6,5. Nejlepší volbou je směs rašeliny a písku.

rostlina

Foto: Pixabay

Zazimování a rozmnožování

Pokud ji budete mít jako pokojovou, je to bez problému. Pokud pro tuto exotickou krásku zvolíte balkon, tak na zimu je potřeba umístit tam, kde teplota neklesne pod 15 °C. Zálivka v tomto období nemusí být ani úplně pravidelná. Avšak je třeba dbát neustále na dostatek světla. Rostlina se rozmnožuje klasickým dělením v době, kdy ji přesazujete.

Zdroj: prima-receptar.cz, veselebydleni.cz

Náhledové foto: Pixabay