Pravidla pro hnojení borůvek rašelinou

Kanadské borůvky

Hnojení borůvek rašelinou – existují nějaká pravidla, nebo jen stačí vzít pytel a vysypat ho mezi keříky? Hnojení borůvek rašelinou je běžná praxe v pěstování těchto rostlin, protože rašelina obsahuje mnoho živin, které jsou pro borůvky prospěšné.

Borůvky jsou kyselomilné rostliny, což znamená, že preferují kyselé půdy s pH mezi 4,0 až 5,5. Rašelina je kyselý materiál a je tak ideálním hnojivem pro borůvky, které se v takových podmínkách cítí dobře.

Proč hnojit borůvky rašelinou

Rašelina má vysokou retenční schopnost vody a zároveň umožňuje dostatečnou cirkulaci vzduchu v půdě. To je důležité, protože kanadské borůvky potřebují dobře odvodněnou půdu, která zároveň udržuje vlhkost. Také je bohatá na organickou hmotu, která dodává živiny rostlinám. Obsahuje také stopové prvky, které jsou pro růst borůvek klíčové.

Kanadská borůvka

Foto: Pixabay

Množství je důležité

Před hnojením je důležité připravit půdu. Odstraňte plevele a všechny nežádoucí nečistoty. Pokud je pH půdy nad 5,0, můžete zvážit snížení pH pomocí síry nebo jiných acidifikačních prostředků. Poté jednoduše rozprostřete rašelinu kolem kořenů kanadských borůvek, ale nedávejte ji přímo na listy nebo stonky. Můžete použít vrstvu rašeliny o tloušťce asi 5 až 7 cm.

Po aplikaci rašeliny zalijte rostliny dostatečným množstvím vody. To pomůže rovnoměrně rozložit rašelinu v půdě a zajistit, že se dostatečně zakoření. Rašelina se postupně rozkládá a uvolňuje živiny do půdy, takže je vhodné hnojení opakovat pravidelně, obvykle jednou ročně nebo podle potřeby. pamatujte také, že kanadské borůvky mají rády kyselé prostředí, ale přehnojení rašelinou nebo snížením pH pod ideální hodnotu může rostlinám ublížit. Znovu tedy hnojení opakuje nejdříve po 3 měsících.

Prořezávání také pomáhá udržovat estetický a snadno udržitelný tvar borůvkového keře.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-uspesne-pestovat-zahradni-boruvky-a-proc-je-nejdulezitejsi-priprava-pudy-29445.html, https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/drobne-ovoce/zahradni-boruvky-pestovani-zacina-peclivou-pripravou-pudy/

Náhledové foto: Vlastní archiv Radka Štěpánka

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)