Drobné ptactvo v zimě – větším nebezpečím než nedostatek potravy je pro ně žízeň

O přikrmování ptáků na krmítku se často mluví, na další aspekt se však často zapomíná – na nedostatek vhodných zdrojů vody. Zejména ve městech, kde chybí větší vodní plochy, je tento nedostatek často markantní a pro mnoho cenných pěvců, kterých v naší přírodě ubývá, také potenciálně smrtelný.

Vytvořit pítko pro ptáky naštěstí není tak těžké. Navíc máme pro vás trik navíc, který si poradí i s jeho zamrzáním (tedy vyjma období velkých mrazů).

Miska s vodou bohatě postačí

Ano, i ptáci potřebují v zimě pít, ale nehledejte v tom žádné složitosti. Jako základ bohatě postačí velká miska, určená pod květináč, kterou naplníte vodou. Čím větší, tím lepší, protože ptáci se v ní budou moci jako bonus i pravidelně koupat. Samozřejmě by měla být mělká – vysoké okraje by ptáčkům bránily v jejím opuštění a snadno by se mohli utopit. Není proto od věci položit do ní třeba větev.

Vodu pravidelně vyměňujte. A jak zabránit jejímu namrzání zejména v brzkých ranních hodinách? Položte na její hladinu lehký míček – třeba ten na ping-pong. Pohyb větru se postará o to, aby se hladina neustále pohybovala a během slabých mrazů nezamrzla. U silnějších mrazů je nutné měnit vodu častěji, aby se jejímu zamrznutí zabránilo.

Když máte zahradu

Pítko pro ptáky by mělo být pro zahradu stejně důležité jako krmítko. Navíc vypadá na zahradě opravdu pěkně. A co dělat, pokud máte bazén? Dobře ho zakryjte. Voda s chemií opravdu drobnému ptactvu nesvědčí. Navíc by se ptáčci mohli na velké a hluboké vodní ploše snadno utopit.

Vhodně vyřešené pítko se stane perfektním pozorovacím místem pro všechny, kteří se rádi zdržují v blízkosti přírody. Budete překvapeni, co všechno uvidíte a jde také o skvělou příležitost dozvědět se o našich opeřených společnících zase o něco víc.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)