Dřín obecný: ochutnejte jeho nádherné plody

Dřínky

Tento keř si můžete užít hned dvakrát v roce. Poprvé na jaře, kdy vás oslní svými drobnými žlutými květy a podruhé na podzim, kdy vytváří rudé plody. Dřín obecný neboli Cornus mas, jak zní jeho latinský název, je poměrně velká dřevina. Dosahuje výšky až 7 metrů a jeho kmen může dosáhnout průměru okolo 25 cm. Má raději teplejší podnebí, proto se mu nejlépe daří na jihu Evropy, nicméně si vystačí také s podmínkami, které panují v České republice.

Pozor! Chráněná dřevina!

U nás patří mezi chráněné rostliny. To znamená, že mu nesmíme lámat větve a na problém byste si mohli zadělat také otrháváním rudých plodů, kterým říkáme dřínky. Naštěstí existuje i odrůda šlechtěná, Cornus mas, která má o něco větší dřínky než divoká odrůda. Plody divokých odrůd se mohou sbírat jen ty, které spadnou na zem.

Krásné květy a chutné plody

Dřín není příliš náročná rostlina. Patří mezi teplomilné a suchomilné rostliny, takže umí skvěle hospodařit s vodou. V období března až dubna začíná produkovat krásné žluté květy. Ty jsou drobné a objevují se ještě před listy. Květy rostou v soukvětí, která jsou velice bohatá. Květy jsou nahrazeny tmavě červenými plody, které připomínají třešně: dřínky mají uvnitř pecku a mají taktéž stopku, jsou však oválného tvaru.

Dřín

Dřín: Zdroj obrázku Pixabay.com

Důležité v léčitelství

Plody jsou bohaté na vitamín C a mají sladkokyselou chuť. Jsou jedlé a můžete si z nich vyrobit velké množství produktů – sirupy, zavařeniny, kompoty nebo dokonce alkoholický nápoj (viz slovenská drienkovica). Jsou použitelné na mnoha způsobů. Dříve byly využívány v lidovém léčitelství, zejména při léčbě nachlazení a chřipky.

Vyberte si odrůdu s většími plody

Dřín obecný lze bez problémů pěstovat i u nás. Pro usnadnění práce se sklízením doporučujeme zvolit si odrůdy, které poskytuje velké plody. Při pěstování je vhodné mít dva kultivary, které se vzájemně sprašují. U nás jsou dostupné kultivary Devín a Titus. Syrové dřínky můžete konzumovat, nejsou jedovaté. Jejich nakyslá chuť vám ale může vadit, a proto se spíše zpracovávají mnoha způsoby (marmeláda, cukrové dřínky, koláče, šťávy, na slano, omáčky ke zvěřině apod.).

Dřínky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!