Dřín obecný a jeho pěstování

Pokud hledáte zajímavý okrasný i užitkový keř třeba právě na vaši zahradu, určitě stojí za zvážení dřín. Jedná se o rostlinu řadící se do čeledi Cornaceae, konkrétně rodu Cornus. V současnosti rozlišujeme celkem 40 druhů tohoto opadavého keře. Jmenovat bychom mohli jen namátkou například dřín květnatý, svídu bílou anebo klasický dřín obecný. Ve světě se v současnosti dřín pěstuje jako ovocná plodina, a to především v Turecku. Původní domovinou dřínu je ale určitě oblast Kavkazu. Podívejme se na něj tedy podrobněji včetně znaků a podmínek nezbytných pro pěstování.

Biologické znaky dřínu

Dřín obecný se vyznačuje především tím, že má velmi nízký kmen a pěstuje se tedy jako keřík. Dorůst se může výšky pohybující se od 2 do 8 metrů. Typický je zejména sytě zelenou barvou, kterou ztrácí pouze v dřevnatých částech. Květenství se u něj rozvíjí na jaře ještě před tím, než se dokonale olistí. Mnohocestné květy jsou charakteristické žlutou barvou, takže celkový dojem z celé rostliny je právě ve žlutém provedení. Plody pomalu dozrávají v období od srpna do posledních říjnových dnů. Ideální způsob jejich sběru spočívá v třesení podobně, jako je tomu u naší slivoně.

Stanoviště volte s rozvahou

Dřín miluje teplo, nicméně v době, kdy dochází k jeho kvetení, dokáže vzdorovat i mrazu. Růst může jak na rovinách, tak i ve svazích a prudším kopcovitém terénu. Vyhovují mu nicméně nejvíce půdy vápenatého rázu. Zvolit byste měli především jihozápadní nebo jihovýchodní svah. Vyvarujte se hlavně zastíněných míst a také překyselených půd. Úspěšní můžete být v jeho pěstování i ve vyšších nadmořských výškách než 600 metrů nad mořem.

Přirozený výskyt u nás

V České republice najdeme dřín obecný na dvou místech. Jedná se zejména o střední a severozápadní Čechy a také o jih Moravy. V Čechách se s ním s největší pravděpodobností setkáte v Českém krasu. Na Moravě je k vidění v oblasti Jihomoravské pahorkatiny.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.