Dopřejte si chutné bylinky i v zimě: Které z nich lze pěstovat doma na parapetu?

pazitka

Říkáte si, že se těšíte na jaro a léto, kdy si budete moci vypěstovat chutné a zdravé bylinky? Ale proč čekat, když je můžete pěstovat i v zimě na parapetu? Je mnoho druhů bylinek, které si můžete v zimě vychutnat, ať už na čerstvém pečivu nebo v oblíbeném jídle. Prozradíme vám, které z nich to jsou.

Pro bylinky vyberte světlé místo na okenním parapetu, vhodný truhlík a zahradní substrát. Strachovat se nemusíte ani z chladnější místnosti, kde je od 15 do 20 °C. Pohlídat byste měli akorát noční teploty, které by neměly klesnout pod deset stupňů. 

Pažitka plná vitamínů

Pokud máte pažitku přes sezonu na zahradě, jistě víte, jak se rozrůstá. Jenže k podzimu vykvete a stonky jsou již tvrdší a nejsou tolik dobré. Abyste si pažitku užili i v zimě, doporučujeme získat odkopek, který zasadíte do truhlíku s úrodným substrátem a umístíte jej na parapet s dostatkem světla a tepla. Pažitku také lze vypěstovat ze semen, ale pěstování bude zdlouhavější.

Rericha
Foto: Pixabay

Řeřicha, kterou si můžete dopřát několikrát za zimu

Řeřicha představuje velmi jednoduchý způsob, jak si dopřát vitamíny i klidně uprostřed zimy. A nejlepší je, že si ji můžete dopřát do polévky či na čerstvé pečivo během několika dnů. A jakmile ji sníte, vypěstujte si další. Zakoupená semínka můžeme hustě umístit na vatu do nízké plastové nádobky a odložit na parapet. Buničina by měla být stále vlhká, nesmí vyschnout. Řeřicha obecně obsahuje velké množství vitamínu C a má také protizánětlivé účinky. 

Meduňka lékařská
Foto: Pixabay

Úžasně vonící meduňka

Na parapetu lze pěstovat také meduňku, která nejenže skvěle voní po citronu, ale také dokonale chutná. Skvěle ochutí kuřecí maso, ale vychutnat si ji můžete také jako čaj, který pomáhá při chřipce. Stejně jako u pažitky, bude lepší, když vyryjete menší trs meduňky a zasadíte ji do květináče, který umístíte na okno v teplé místnosti s dostatkem světla. Pěstovat ji samozřejmě můžete také ze semen a těšit vás může doma na parapetu celý rok. Pokud ji tedy chcete pěstovat celoročně v bytě, doporučujeme, abyste ji od února co 14 dnů hnojili.  

Zdroj: https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-jak-na-to/519801/vonave-bylinky-ktere-v-zime-muzete-pestovat-na-parapetu.html

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-19407-prisun-vitaminu-a-dochuceni-pokrmu-zajisti-cerstve-bylinky-pestovane-doma

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)