Vánoční dekorace: Ty z darů přírody jsou nejkrásnější

Vánoční dekorace

Překrásné svátky klidu a pohody jsou již za dveřmi a vy vymýšlíte, jak vyzdobíte své obydlí. Plastové ozdoby či jiné předražené kýče vás nelákají, a tak raději sáhnete po přírodninách, které doma vytvoří nezapomenutelné kouzlo a tu pravou tradici? Nehledě na to, jak úžasně provoní váš domov, což bezpochyby potěší vaši psychickou pohodu. Pro inspiraci jsme pro vás připravili tipy na několik přírodnin, ze kterých vytvoříte překrásné dekorace, které budou těšit oko, ale i duši.

Barvy není nikdy dost – dělají nám radost

Překrásnou výzdobu terasy, parapetu, balkonu či interiéru, mohou zajistit například i šípky, hložinky, dřišťál, větvičky jehličnatých stromů, šišky a další. U těchto přírodnin převládá červená, hnědá a zelená barva, což jsou tradiční tóny Vánoc. Naaranžovat je můžete na krásný dekorační talíř, věneček z proutí či do truhlíku s aranžovací hmotou, kterou také můžete vyplnit krásným mechem. Jako dokončení můžete využít slaměné dekorace – dodají celku na jemnosti.

Nezapomínejme na voňavé koření

Například badyán, skořice či hřebíček patří nejen mezi vzhledově krásné koření, ale také chutné a vonící. Kořeníme s nimi perníčky, pečený čaj, ale i punč. Všechny tři druhy nejen, že skvěle chutnají, ale také působí harmonicky a uklidňují nás. Ne nadarmo je badyán označován za překrásné a tvarově zajímavé koření. Znázorňuje tvar hvězdičky, což je, jak jistě všichni víme, tradiční tvar Vánoc. A pokud jej nakombinujete s celou skořicí bude vypadat úchvatně.

Vánoční dekorace

Foto: Pixabay

Tip: Koření můžeme naaranžovat na dřevěné kolečko, které buď koupíme v obchodě, najdeme v lese nebo si jej jednoduše ze špalku uřízneme doma. Na něj můžete dát jehličnaté větvičky, skořici, badyán a hřebíček. Vše doplňte o červenou stuhu, kterou uvážete do mašličky. Pokud kolečko neseženete, můžete pět celých skořic svázat červenou stuhou a na suk nalepit badyán.

Ovoce a ořechy patří k Vánocům

Pokud ořechy loupete dopředu, nezapomínejte na skořápky, protože i ony patří k tradičním Vánocům. Půlka skořápky navlečená na přírodním provázku či nalepená na adventním věnci, zajistí pěknou dekoraci. Stejně tak poslouží i sušené plátky citronu a pomeranče. I na ty můžete přivázat provázek.

Tip: Usušte plátky citronů a pomerančů a společně s ořechy je navlečte na jutový provázek – vytvoříte tak přírodní řetěz na strom. Stejně tak můžete využít i perníčky, které krásně ozdobíte.

https://www.ireceptar.cz/zahrada/zahradni-vanocni-dekorace-30001126.html

https://www.bylinkovo.cz/prirodni-vanocni-dekorace-a-ozdoby/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.