Domácí výroba kompostového čaje – krok za krokem

Sazenice

Pokud používáte kompost, abyste zlepšili stav svých rostliny a odolnost proti chorobám a škůdcům, zpozorněte! Tekutá forma kompostu, nazývaná kompostový čaj, může mít mnohem silnější účinky. Můžete použít komerční prostředky nebo si kompostový čaj vyrobit sami. Celý proces probíhá tak, že kompost se zředí s vodou, přidá se melase, čímž se vyživují prospěšné organismy. Dalším krokem je provzdušňování roztoku po dobu několika dnů. Výsledná směs je plná prospěšných mikroorganismů. Tento postup si nyní probereme podrobněji.

Krok č. 1: Výběr kompostu

Celý proces trvá tři dny. Na začátku musí být dobře zralý kompost, protože jinak by mohlo dojít k poškození rostlin. To, že je kompost zralý, poznáte tak, že z něj trochu odeberete a vložíte jej do plastového sáčku. Přičichněte k němu. Sáček uzavřete a nechte tři dny ležet. Pokud kompost voní stejně, je to známka toho, že proces rozkladu proběhl a kompost je již zralý. Pokud kompost zapáchá, ještě se aktivně rozkládá.

Kompost

Foto: Pixabay

Krok č. 2: Příprava provzdušňovacího systému

Připravte si asi dvacetilitrový kbelík. Zavěste do něj třícestný ventil. Pomocí řezačky hadic odstřihněte jeden kus vzduchové hadičky (alespoň několik stop dlouhý) a připojte jeden konec k akvarijnímu čerpadlu a druhý konec ke skupinovému ventilu. Pro dokončení provzdušňovacího systému uřízněte tři další segmenty potrubí, každý o délce stejné nebo delší než je výška kbelíku. Připojte jeden konec každého ze tří segmentů hadičky k jednomu portu na třícestném ventilu a pak zaslepte otevřený konec každé z těchto hadic vzduchovým kamenem Sdružený ventil bude směrovat vzduch z akvarijního čerpadla do potrubí připojeného k vzduchovým kamenům, zatímco vzduchové kameny budou tento vzduch difundovat do kbelíku, aby zásobily mikroorganismy v kompostovém čaji kyslíkem.

Krok č. 3: Příprava vody

Chlor z vodovodního řádu může zabít užitečné organismy, proto ji napusťte do asi 20 litrového kbelíku a nechte ji hodinu přečerpávat přes akvarijní filtraci. Tím ji zbavíte chloru.

Krok č. 4: Namáčení kompostu

Do připraveného kbelíku s filtrací vložte asi 4 litry kompostu. Poté nalijte do kbelíku připravenou vodu (asi 7,5 cm od okraje kbelíku). Přidejte dvě polévkové lžíce nesířené melasy a promíchejte. Melasa vyživí prospěšné mikroorganismy v kompostu a také obohatí čaj o železo. Spusťte akvarijní čerpadlo a nechte jej nepřetržitě běžet po dobu tří dnů. Dvakrát denně čaj důkladně promíchejte.

Krok č. 5: Přelití čaje

Po třech dnech vypněte akvarijní filtraci. Kompostový čaj nechte uležet asi 20 minut. Poté přelijte přes čistou silonovou punčochu do druhého kbelíku. Pevnou složku můžete vrátit do kompostéru, tekutá složka se nazývá kompostový čaj. Využít byste jej měli ihned, protože postupně v něm odumírají prospěšné mikroorganismy. Použít se dá do dvou dnů od přecezení.

Zdroj:

https://www.ledmegrow.cz/obecne-poucky-pro-pestitele/kompostovy-caj-aneb-opravdove-organicke-hnojivo/

https://www.bobvila.com/articles/compost-tea/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!