Jak efektivně uchovat rajčata i dva roky? Jednoduše, bez soli a octa

Nakládaná rajčata

Milujete rajčata a rádi byste si jejich skvělou chuť chtěli dopřát i v době, kdy už na zahradě dávno nejsou? Aby ne, nicméně nákup rajčat v supermarketech vám zmiňované gastronomické zážitky rozhodně nepřinese. Ideální je proto uchovat si rajčata přímo ze svého záhonu. Alternativ uchování rajčat je spousta. Jmenovat bychom mohli třeba zavařování rajčat, sušení rajčat nebo výrobu kečupu a mnohé jiné postupy. My pro vás máme velmi jednoduché řešení se vším všudy. Potřebovat budete takřka jen rajčata.

Vydrží až 2 roky a chutnají jako v létě

Přesně tak. Chutnat a vonět budou stejně jako v letním období. Potřebovat budete přitom pouze samotná rajčata, vodu a ideálně zavařovací sklenice. Zapomeňte na jakýkoli ocet nebo sůl. Tyto ingredience nebudou nezbytné.   

Nakrájená rajčata

Nakrájená rajčata: Foto Pixabay

Jak na přípravu rajčat?

Nejprve je třeba rajčata dokonale omýt. Musíme je zbavit veškerých nečistot. Samozřejmostí je i odstranění stonků a jakýchkoli zelených součástí. Poté už můžeme rajčata nakrájet, vložit do hrnce a zalít vodou. Směs se přikryje pokličkou a postupně vaří za občasného míchání.

Do druhého hrnce se vloží nerozkrájená rajčata a zalijí se horkou vodou. Poté oloupeme slupku a rajčata dáme do čistých zavařovacích sklenic, jež budou sterilizované.

Zavařovací skleniceZavařovací sklenice: Foto Pixabay

Rajčata v prvním hrnci již máme uvařená a směs můžeme dokonale přesít přes velmi jemné plátno a přes síto. Zůstane nám scezená šťáva. Ta se pak nalije do sklenic, v nichž máme připravená celá rajčata. Sklenice se uzavřou a vloží do hrnce. Do hrnce nalijeme horkou vodu, zakryjeme pokličkou a vše necháme stát do vychladnutí. Takto zakonzervovaná rajčata by měla na chladném místě vydržet klidně i dva roky.       

Zdroje info: tojenapad.sk, youtube.com/watch?v=6xgTt2jQRYc&t=656s

Naložená rajčata: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.