Cuketa kvete, ale neplodí. Možná, že má pouze samčí květy

Cuketové listy, Cuketa

Cuketa má krásné obrovské listy, vidět můžete i žluté květy , ale kýženého efektu (čili plodů) se nedostává? I to se může stát! I když jsou cukety jedny z nejvděčnějších letních rostlin, občas se stane, že si dávají s plody na čas. Ale nebojte, řešení je často jednodušší, než si myslíte. Víte, že cuketa má na jedné rostlině samčí a samičí květy? Takže na úspěšné opylení je třeba, aby včelka nebo čmelák přelétl z jednoho květu na druhý. Z tohoto spojení je pak plod.

Cuketa má ze začátku samčí květy

Na začátku kvetení jsou na scéně většinou jen samčí květy – samičí přijdou později. Poznáte je snadno: mají pod květem takovou malou „minicuketku“. Jen tyhle květy vám dají plody. Pokud se ale z nich nikdy nic neurodí, možná cuketě chybí pomocná ruka. Samčí cukety mají obvykle tenký a dlouhý stonek. I když z nich plod nebude, potřebujete je!

cuketa květ
Foto: Pixabay

Ruční opylování

Nemáte po ruce opylovače? Nevadí! Stačí štětec nebo vatová tyčinka a trocha jemnosti. Naberte pyl z prostředku samčího květu a naneste ho na středy samičích květů. Můžete si dokonce pyl „uskladnit“ v lednici pro pozdější použití. Ideální čas na opylení? Ráno, když květy právě rozkvetly. A nezapomeňte: květy vydrží jen pár hodin!

  • Pozvěte opylovače: Udělejte ze své zahrady hmyzí ráj! Zasaďte květiny, které milují včely a motýli (levandule, slunečnice, měsíček…) a omezte chemii, která opylovače zabíjí.

Cuketa ve více kusech

S více rostlinami máte větší šanci, že se samčí i samičí květy sejdou včas. A nejen to – cukety si rozumí i s jinými tykvemi a dýněmi. A i když jsou cukety samosprašné, víc rostlin = víc šancí na plody.

Sáhněte po cuketě, která si poradí sama

Ano, i takové existují! Říká se jim partenokarpické odrůdy a nepotřebují k plodům žádné opylení. Plody rostou i bez pomoci hmyzu – a často jsou i jemnější a skoro bez semínek. Zkuste třeba ‘Partenon’ či ‘Cavili’.

Cuketa stále nekvete

A když všechno selže? Květy cukety jsou jedlé a chutné, skvělé třeba plněné nebo smažené. A listy? I ty se dají jíst! Jak na plněnou cuketu? Očistěte květ od zeleného stonku a případně dalších tvrdých částí. Smíchejte ricottu (nebo jakýkoli jiný měkký sýr), čerstvé bylinky (bazalka, pažitka, petrželka), utřený česnek, sůl a pepř. Touto směsí naplňte své cuketové květy. Obalte je do těstíčka z hladké mouky, vody a špetky soli a smažte dozlatova ze všech stran.

Vylamování samčích květů

Připadá vám, že vaše rostlina má samčích květů až moc? Můžete je vylamovat (a následně použít do chutných receptů). Jednoduše utrhněte několik samčích květů, díky čemuž se rostlina bude moct soustředit více na tvorbu těch samičích. Navíc, méně samčích květů znamená, že včelky snadněji přenesou pyl tam, kde je třeba. A v neposlední řadě zabráníte přetížení rostliny. Cuketa nebude plýtvat energií na samčí květy, které nemusí být všechny potřeba.

Zdroje info:

https://njaes.rutgers.edu/home-lawn-garden/faq.php?c=5&s=70&q=98

https://www.bhg.com/gardening/vegetable/vegetables/zucchini-flowering-but-not-fruiting/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!