Co se substrátem z nádob? Recyklujte pro možné použití i v následujícím roce

květináč

Pro úspěšné pěstování rostlin v nádobách je důležitý kvalitní substrát. Po sklizni květináčů a truhlíků z balkonů a teras nastává otázka, co s použitým substrátem. Pokud zpravidla končí na záhonu nebo v kompostu, tak věřte, že ho však lze recyklovat a použít i v následující sezóně. Poradíme vám, jak na to.

Proč recyklovat starý substrát? Tak samozřejmě ušetříte peníze, čas i energii. Žádné nakupování, tahání pytlů nové zeminy. Dále se nevytváří zbytečný odpad. Substrát často obsahuje rašelinu, neobnovitelný přírodní zdroj, a právě díky ní si udržuje provzdušněnou a lehkou texturu.

Prvním krokem je očistit hlínu

Zemina je prorostlá kořeny, zbavená živin a někdy se v ní nachází i škůdci a choroby. Ano, ty čekají na znovu zasazení rostlin, aby se mohli probudit a množit. Tomu lze předejít a efektivně vyřešit. Sice je to trochu práce navíc, ale stojí rozhodně za to. Nejdříve nechte zeminu proschnout. Pak vám půjde snadno přesít, čímž ji zbavíte větších nečistot. V půdě se nachází mnoho mikrobů a choroboplodných zárodků. Z toho důvodu je nutné půdu sterilizovat. To lze hned několika způsoby.

Možnosti sterilizace zeminy

Nejjednodušší způsob je prostřednictvím mikrovlnky. Hlínu vložte do nádoby s víkem, do které je třeba udělat otvor pro únik páry. Mikrovlnnou troubu pusťte na maximální výkon na dobu cca 90 sekund. Zapékejte raději po menším množství. Doba je přepočtena na necelý kilogram zeminy. Po vyndání z mikrovlnky nechte zcela vychladnout.

Další možností je použití klasické trouby. Způsob vhodný pro menší množství hlíny. Troubu zapněte na 70 °C a pečte po dobu 30 minut. Nejlépe je hlína daná na plechu. Během pečení je třeba zeminu kontrolovat. Je nutné počítat s tím, že se vám logicky bude po bytě linout zemitá vůně.

Třetí možností je tzv. solarizace. Zde je zapotřebí slunce. Tento způsob můžete provést na jaře, až bude slunce svítit denně. Princip spočívá ve vložení hlíny do uzavíratelných nádob nebo lépe černých pytlů. Ty jednoduše vystavte na přímé slunce po dobu 4 až 6 týdnů. Vytvořené teplo zlikviduje hmyz a zničí patogeny.

zemina

Foto: Pixabay

Použití substrátu na jaře

Na jaře pak substrát prokypřete v dostatečně prostorné nádobě. Perfektní je například vanička. Přidejte k němu nový substrát a hnojivo s řízeným uvolňováním živin. Pakliže chcete použít výhradně přírodní hnojivo, pak k 70 % starého substrátu dejte 30 % kompostu s několika hrstmi přísady, jako je například rybí moučka. Vše pořádně promíchejte a máte připravený kvalitní substrát, do kterého můžete vysadit nové rostliny.

Zdroj: modernizahrada.cz, adbz.cz

Náhledové foto: Pixabay