Tlustice vejčitá: z jedné rostliny můžete získat bezpočet dalších

Tlustice

Tlustice vejčitá (Crassula ovata) je atraktivní rostlina, která potěší zejména vzhledem svých masitých listů. Pokud jste si ji pořídili a zamilovali se do ní, máme pro vás dobrou zprávu. Jednoduchým způsobem můžete z jedné rostliny získat hned několik dalších! Přitom neriskujete zdraví původní rostliny. Říká se jí „rostlina přátelství“, takže proč ji nedarovat lidem, na kterých vám záleží?

Tlustice a její nároky na pěstování

Jedná se o nenáročnou pokojovou rostlinu, kterou může pěstovat i naprostý začátečník. Vyberte pro ni slunečné stanoviště. V zimě je možné přesunout rostlinu do chladnější místnosti, teplota by neměla poklesnout pod 15 °C. Jinak jí vyhovuje teplota 18 až 25 °C. Můžete přidávat hnojivo pro sukulenty podle návodu na obalu. Přesazujte až když je původní nádoba plná kořenů, a to do jen o něco většího květináče (ne větší průměr, než 2 až 3 cm).

Tlustice

Foto: Pexels

Zálivka tlustice

V době vegetačního období zaléváme, když si o to rostlina řekne – udělá to lehce scvrklými listy. V zimě je třeba zálivku silně omezit. Rostlina patří mezi sukulenty, takže méně je opravdu lépe. Je důležité, abyste nepřelili, rostlina nesnese přemokřené prostředí. Vyvarujte se také dotyku vody a listů. Příliš vydatnou zálivku poznáte podle toho, že má rostlina méně pevné listy a přestane růst (takto reaguje i na příliš nízké teploty místnosti). Dále pak spodní listy žloutnou a opadávají.

Množení tlustice

Tlustice je možné množit tím nejjednodušším možným způsobem: řízkováním. Můžete k tomu použít části stonku nebo jednotlivé listy. Stonky můžete získat například z prořezávání, které se provádí během vegetačního období. Díky pravidelnému řezu získáte kompaktnější a hustější rostlinu. Stonky rostliny nemusíte vyhazovat, můžete z nich získat novou rostlinu! Pokud už máte rostlinek dost, podarujte známým nebo nabídněte zdarma komukoliv.

Množení ze stonků

Ať už prořezáváte nebo ne, můžete získat stonek z rostliny. Použijte dezinfikované nůžky, které jsou dostatečně ostré – snížíte tím riziko poškození mateřské rostliny. Odebraný stonek by měl být zdravý, a asi 5 až 7,5 cm dlouhý. Důležité je to, abyste jej odřízli těsně pod uzlem listu. Následující postup je takový:

  1. Ze spodní části řízku odstraňte listy, nahoře jich několik ponechejte.
  2. Nechte schnout na vzduchu, dokud rána nezatvrdne. Díky tomu se chráníte proti hnilobě.
  3. Řízek umístěte do nového květináče s čerstvou zeminou na sukulenty asi 1 cm hluboko.
  4. Umístěte na teplé a světlé místo (mimo sluneční záření).
  5. Jemně zalijte ke kořenům, abyste zajistili dostatečnou vlhkost.
  6. Po několika týdnech se rostlině vyvinou kořeny. To zjistíte jemným zatažením za rostlinu (neprovádějte příliš často).

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-propagate-jade-plants

https://talkingofplants.com/blogs/houseplant-and-succulent-care-and-advice/how-to-care-for-and-propagate-a-crassula-ovata-jade-plant

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!