Co jste (nejspíš) nevěděli o včelách

Při zahradničení bychom se bez toho užitečného hmyzu zkrátka neobešli. Včely medonosné jsou však rozhodně něčím víc, než jen nezajímavými opylovači. Až je příště budete pozorovat při práci, vzpomeňte si na některé zajímavé perličky z jejich krátkého života.

Královny, dělnice a trubci

Královna se od včelích dělnic liší vyvinutými vaječníky a také svou velikostí, měří totiž mezi 20-25 mm (dělnice jen 10-14 milimetrů). Trubci jsou zase takovými včelími cestovateli. Mohou totiž přenocovat i v cizím úle, aniž by je odsud včely – strážkyně vyhnaly. Bohužel tak mezi úly šíří nemoci a parazity.

Dělnice odvádějí v úle veškerou práci a jejich úkoly mění podle věku – nejmladší pracují v úlu (do tří týdnů věku), nejstarší nosí med. Od vylíhnutí až po poslední mávnutí křídel je průměrná délka života včelí dělnice asi šest týdnů, pouze včely narozené na podzim přežívají celou zimu díky hibernaci. Včely létavky mohou vinout průměrnou rychlost 21-24 Km/h a každá včela mává křídly rychlostí 180 mávnutí za vteřinu. To způsobuje ono charakteristické bzučení.

Foto: Pixabay

(Ne)známé rozmnožování včel

Průměrné včelí společenstvo tvoří jedna královna (která naklade každý asi 2 000 vajíček), 50.000 nebo více dělnic a několik stovek trubců. Zajímavé je, že královna se páří jen první dva až tři dny poté, co opustí úl, a to s 15-20 trubci. Jejich sperma poté uchovává celý život a oplodňuje díky němu stále další a další vajíčka.

Tento akt se odehrává na tzv. trubčích shromaždištích. Každý trubec po spáření umírá. Pokud se mu tento akt nepovede, zemře také. Důvodem může být buď hromadění spermatu v těle (trubec jednoduše praskne) nebo nemožnost návratu do úlu (na přelomu července a srpna už včely žádné trubce do svých úlů nepustí).

Jak je to s výrobou medu

Každá včela medonosná za svůj život nasbírá materiál asi na 9 gramů medu. Jeden kilogram této sladké pochoutky tak sbírá asi 1130 včel, jež během této doby navštíví asi 4 miliony květin. Každá včela přitom nalétá asi 20 kilometrů.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)