Test zralosti hrušek a jejich uskladnění

Hrušky

Hrušky se řadí mezi velmi oblíbené ovoce, které dozrává především na podzim. S mnohými právě dozrávajícími odrůdami se lze už bez problémů setkat. Právě proto se vyplatí zaměřit se na to, jak vlastně poznáme, jestli je hruška zralá. Než se zralosti plodů budete věnovat podrobněji, podíváme se ještě na nejznámější odrůdy pěstované u nás. Nakonec nezapomeneme zmínit ani vhodné uskladnění hrušek.

Odrůd u nás najdeme spousty

Vybírat si u nás můžete spousty zajímavých odrůd hrušek. Z červencových bychom mohli jmenovat třeba Čáslavku Williamsovu. Vynikající jsou podzimní odrůdy Nitra či Konference. Z těch zimních bychom měli jmenovat Janu, Lucasovu a Bohemicu. Hodně zajímavé jsou i hrušky pěstované minimálním prostoru. Jde o hrušně minaretového typu. Přímo rostoucí hrušeň lze pěstovat klidně i v nádobě.

HruškyFoto: Pixabay

Poznáte, jestli jsou už zralé?

Nejde o nic složitého. Hrušky by se měly nicméně sklízet o něco dříve, než dokážou dokonale dozrát. V opačném případě se už setkáte s moučnatými, případně vysušenými plody, jež nejsou chutné ani skladovatelné. Zkuste jednoduše vzít hrušku do roku a pootočit s ní. Jestli se snadno oddělí stopka od větve, pak je vše připraveno ke sklizni. Doba sklizně se ale odvíjí pochopitelně od konkrétní odrůdy hrušek.

HruškyFoto: Pixabay

Skladování hrušek

Optimální je uskladnění na suchém a chladném místě. Tradičně se hrušky dávají do beden, které se uloží ve sklepě. Určitě je zapotřebí sledovat, jestli se okolo slupky nezačnou objevovat příznaky zralosti. Dužnina kolem stopky postupně nenápadně měkne. 2 až 3 dny před konzumací hrušky nechejte při teplotě kolem 18 stupňů Celsia. Existují ale i odrůdy, které nikdy nedozrávají, například Catillac.

Jak prodloužit skladovatelnost hrušek?

Jednoduchým způsobem. Roztavíte si vosk a následně do něj postupně budete namáčet konečky stopek. Takto se zpomalí proces zrání a hrušky vydrží delší dobu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.