Co je třeba zajistit v březnu u okrasných rostlin?

Březen se kvapem blíží a tím se blíži i naše povinnosti (ale i radosti) na zahradě. Ať už patříte mezi začátečníky nebo pokročilé zahradníky, určitě neuškodí projít si krátký seznam toho, co je potřeba v březnu provést ve vaší okrasné zahradě. Aspoň tak na nic nezapomenete!

Cibuloviny a trvalky

Někdy se může stát, že již v březnu začínají tyto rostliny rašit. Pokud teploty dosahují pod nulu (například v průběhu noci), bude třeba rostliny nějakým způsobem ochránit. Zkuste použít kompost nebo hnůj, kterým rostliny přikryjete. Tím jim poskytnete větší teplo a současně více živin. Ostatní rostliny začněte přihnojovat až koncem měsíce března. Co se týká trvalek, je potřeba nyní prořezat růže.

Okrasné dřeviny

Všechny jehličnany je potřeba zalít. Pokud najdete poškozené nebo zmrzlé větve, či takové větve, které vykazují známky onemocnění, bez milosti je odřízněte. Pokud jste některé z jehličnanů svázaly, aby odolaly mrazu, nyní je ten správný čas je zase rozvázat. Pokud je předpověď počasí příznivá a nejsou hlášeny žádné mrazy, můžete se pustit do případného přesazování nebo sazení dalších dřevin.

Péče o zahradu

Obvykle bývá půda v tomto měsíci vlhká. Někdy se ale může stát, že z nedostatku srážek či sněžení, je vaše zahrada vyprahlá. V takovém případě je potřeba všechny rostliny poctivě zalít. Po odeznění mrazů je načase odstranit veškeré zahradní textilie a fólie. Vyčistěte své záhony od starého listí a veškeré záhony lehce prokypřete.

Péče o letničky

Na čase je myslet také na letničky. Nastudujte si, které z vámi vybraných letniček potřebují ke klíčení světlo – a podle toho je také jen lehce zatlačte do půdy. Postupně své vysazené rostliny zvykejte na drsnější počasí, které je čeká venku na zahradě. Otužujte je například tím, že na krátkou chvilku zvednete ochranný kryt a postupně tuto chvilku prodlužujte.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!