Mrkev

Výsev mrkve ve zkratce s několika zajímavostmi

Milujete mrkev? Pak zapomeňte na tu ze supermarketů! Vždyť vypěstovat si můžete svou vlastní. Existuje prakticky skoro nekonečné množství nejrůznějších druhů. Krátké, dlouhé, polodlouhé, zakulacené a mnohé další. I barevně už lze volit z několika zajímavých odstínů od klasické oranžové až po žlutou či bílou. I chuťově jsou mnohé mrkve velmi odlišné. Sladkost, nutriční hodnoty a mnohé jiné charakteristiky se mohou poměrně markantně lišit. Jak tedy mrkev pěstovat? To vám prozradíme právě v tomto článku.

Půda, hnojení a další aspekty

Mrkev má ráda výhřevnou, lehkou a do hloubky nakypřenou půdu. Samozřejmostí by se měl stát i dostatek humusu, který mrkev potřebuje. Je-li zemina na humus bohatá, není problém dosáhnout na poměrně vysoké výnosy. Jestliže máte k dispozici pouze těžkou půdu, počítejte s tím, že se mrkvi příliš dařit nebude a i rané odrůdy budou dozrávat mnohem později. Pozor na čerstvé organické hnojivo, to mrkve nesnášejí. Velmi citlivé jsou i na půdy, které jsou vápněné. Proto vápněte předplodinám mrkve.

Mrkev

Nároky na předplodiny

Jsou v podstatě minimální. Pozor si dejte snad jen na celer, po němž by se mrkev pěstovat neměla. Stejně tak není vhodné pěstovat mrkev na totožném místě, jako jste činili v loňském roce. Pro brzkou sklizeň jsou optimální krátké a polodlouhé odrůdy.

Růst mrkve

Růst mrkve

Mísení mrkve s pískem

Víte, kolik váží 1000 semínek mrkve? Zhruba něco kolem 1 g! Právě z toho důvodu se vyplatí smíchat osivo mrkve s dvojnásobným množství proschlého jemného písku. Pohodlně se vám tak podaří dodržet jak správnou dávku, tak i hustotu samotného výsevu.

Přisypání písku do semínek mrkvePřisypání písku do semínek mrkve

V březnu uzrál čas pro rané a středně rané odrůdy mrkve

Hlavní doba výsevu rané a polorané mrkve připadá na počátek března. Co se týká odstupu mezi řádky, ten by měl činit okolo 20 cm. Na 1 m² by mělo připadnout 0,5 g osiva. Potřebné odstupy vám pomohou dodržet také takzvané výsevní pásky. Co se týká hloubky výsevu, ta by měla činit od 0,5 do 1 cm. Po výsevu se vyplatí ještě půdu trochu přitlačit.Mrkev

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

11 komentářů

 1. Čestmír Odpovědět

  Píšete :
  1000 semínek váží 1 kg. To je 1 semínko váží jeden gram. Na 1 m2 by mělo připadnout 0,5 g osiva. (To je půl semínka.) Mě to nevychází. Opravte mě, jestli se mýlím.

 2. Daniela Odpovědět

  Dobrý den,poradite mi prosím?Proč mi nejde vypěstovat mrkev a koř.petržel i když měním záhon ,vždy mají plísen v celé rostlině .Pomohlo by přidat vápno do zeminy?Děkuji . Daniela

 3. jarinek Odpovědět

  Nejvíce mrkve se nám podařilo vypěstovat, když jsme při setí krmné řepy přidali do secího strojku semínko mrkve. V květnu jsme jednotili řepu, poté ještě nějaké plečkování a pak už jen podzimní sklizeˇ, u každé řepy bylo několik krásných mrkví. A k paní Daniele – asi nečetla článek, kde se vápnění pro mrkev nedoporučuje

 4. Petr Odpovědět

  Dobrý den, nedaří se mi pěstování petržele, uz mrkve nemám problém, čím to múůže být. děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *