Mrkev

Výsev mrkve ve zkratce s několika zajímavostmi

Milujete mrkev? Pak zapomeňte na tu ze supermarketů! Vždyť vypěstovat si můžete svou vlastní. Existuje prakticky skoro nekonečné množství nejrůznějších druhů. Krátké, dlouhé, polodlouhé, zakulacené a mnohé další. I barevně už lze volit z několika zajímavých odstínů od klasické oranžové až po žlutou či bílou. I chuťově jsou mnohé mrkve velmi odlišné. Sladkost, nutriční hodnoty a mnohé jiné charakteristiky se mohou poměrně markantně lišit. Jak tedy mrkev pěstovat? To vám prozradíme právě v tomto článku.

Půda, hnojení a další aspekty

Mrkev má ráda výhřevnou, lehkou a do hloubky nakypřenou půdu. Samozřejmostí by se měl stát i dostatek humusu, který mrkev potřebuje. Je-li zemina na humus bohatá, není problém dosáhnout na poměrně vysoké výnosy. Jestliže máte k dispozici pouze těžkou půdu, počítejte s tím, že se mrkvi příliš dařit nebude a i rané odrůdy budou dozrávat mnohem později. Pozor na čerstvé organické hnojivo, to mrkve nesnášejí. Velmi citlivé jsou i na půdy, které jsou vápněné. Proto vápněte předplodinám mrkve.

Mrkev

Nároky na předplodiny

Jsou v podstatě minimální. Pozor si dejte snad jen na celer, po němž by se mrkev pěstovat neměla. Stejně tak není vhodné pěstovat mrkev na totožném místě, jako jste činili v loňském roce. Pro brzkou sklizeň jsou optimální krátké a polodlouhé odrůdy.

Růst mrkve

Růst mrkve

Mísení mrkve s pískem

Víte, kolik váží 1000 semínek mrkve? Zhruba něco kolem 1 g! Právě z toho důvodu se vyplatí smíchat osivo mrkve s dvojnásobným množství proschlého jemného písku. Pohodlně se vám tak podaří dodržet jak správnou dávku, tak i hustotu samotného výsevu.

Přisypání písku do semínek mrkvePřisypání písku do semínek mrkve

V březnu uzrál čas pro rané a středně rané odrůdy mrkve

Hlavní doba výsevu rané a polorané mrkve připadá na počátek března. Co se týká odstupu mezi řádky, ten by měl činit okolo 20 cm. Na 1 m² by mělo připadnout 0,5 g osiva. Potřebné odstupy vám pomohou dodržet také takzvané výsevní pásky. Co se týká hloubky výsevu, ta by měla činit od 0,5 do 1 cm. Po výsevu se vyplatí ještě půdu trochu přitlačit.Mrkev

10 komentářů
  1. Eva.Diblikova@seznam.cz'
  2. ijantajaja@seznam.cz'
  3. cestmirferes@seznam.cz'
  4. www.daniela.nemcice@seznam.cz'
  5. jarinfcelar@seznam.cz'
  6. jarinfcelar@seznam.cz'
  7. p.vezir@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *