Chmel: tuto popínavou rostlinu můžete pěstovat i na své zahradě

Chmel

Chmel máme spojený s výrobou piva. Je to skutečně to nejznámější použití této plodiny, nicméně není jediné. Na výrobu piva se nejčastěji používá chmel otáčivý, což je vytrvalá liána. Jedná se o popínavou rostlinu, která dorůstá délky až 6 metrů, ke svému růstu ale potřebuje podporu. Vzhledem k tomu, že roste poměrně rychle, můžete chmel využít na rychlé zaplnění plotu, zábradlí, altánu či pergoly.

Chmel a jeho využití

Na prvním místě musíme samozřejmě zmínit výrobu piva. Chmel má ale významný podíl při výrobě dalšího alkoholického nápoje: medoviny. Kromě toho se používá také v lékařství, protože má pozitivní účinky zejména při trávení. Dokáže ale také regulovat hladinu cholesterolu a pomáhá i s nevyrovnaným nervovým systémem. Pro medicínské účely se z chmele připravují výluhy a odvary. Pro dekorativní účely se hodí chmel japonský.

Chmel

Chmel: Zdroj obrázku Pixabay.com

Výsev chmelu

První výsev provádíme od konce března do první poloviny května. Provádí se přímý výsev bez předpěstování. Již při výsadbě je vhodné mít připravenou oporu, po které se chmel bude pnout. Kdybychom mu oporu neposkytli, chmel poroste stejně, ale bude se pnout po zemi. Ačkoli by se toto dalo využít pro pokrytí půdní plochy, lépe se k tomuto účelu hodí jiné rostliny. Půda, do které chmel vyséváme, by měla být s ročním předstihem vyhnojená a dobře prokypřená.

Výsev semen chmelu

Semínka dáváme po dvou do jednoho hnízda, přičemž jednotlivá hnízda by měla být ve vzdálenosti 50 až 60 cm od sebe. Už deset dní od výsevu můžete pozorovat první klíčící rostlinky. Vyplatí se kontrolovat rostliny každý den, protože jejich růst je natolik rychlý, že s každým dnem poroste chmel o pořádný kus.

Péče o chmel

Chmel není nijak náročný na zálivku. Je dobré, když půda mezi jednotlivými zálivkami proschne. Obecně je pro chmel lepší sucho než vydatná zálivka. Rychlost růstu si ale říká o pořádnou dávku hnojiva. Pravidelně své rostlině přidávejte organická hnojiva. Ledaže byste chmel pěstovali pro léčebné účely – v takovém případě není hnojivo tolik potřeba.

Hnojení a zálivka

Rychlý růst ale s sebou nese vysoké požadavky na hnojení. Se zálivkou to nijak přehánět nemusíme, postačí občasné mírné zalití. Obecně je lépe zalévat méně, příliš moc zálivky chmelu rozhodně nesvědčí. Co se týče hnojení, je důležitá, aby půda, ve které roste, byla dostatečně prohnojená. V průběhu růstu dodáváme organická hnojiva. Avšak i zde záleží na účelu, pro jaký chmel pěstujete. Pokud jej chcete využívat pro léčebné účely, nemusíte chmel tolik hnojit.

Řez chmelu

Pokud si chcete zajistit co největší úrodu, je vhodné chmel v průběhu růstu pravidelně prořezávat. Odstraňuje slabé výhony a ponechávejte ty silnější. Další řez provádíme v březnu, kdy začnou rašit nové výhonky. Je jich hodně, ale jsou slabé a nevyrovnané. Proto se zaměříme na řez nového dřeva a nových výhonků. Při řezu si ale dávejte pozor na staré dřevo, jehož poškození by mohlo být pro rostlinu fatální. Nové výhonky, které následně vyraší, již budou silnější, ale bude jich také méně.

Chmel: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!