Kysané zelí

Vypaří-li se voda v kysaném zelí, máte problém

A to poměrně velký. V nejhorším případě můžete celé kysané zelí vyhodit. To by byla opravdu velká škoda, jen považte, jak jste se nadřeli s jeho nakládáním. Nákup, šlapání a další záležitosti není třeba nijak zdlouhavě připomínat. Vyvarovat se takovéto nepříjemnosti přitom není nijak složité. Pojďme se tedy podívat na základ péče o kysané zelí podívat poněkud podrobněji. Žádnou alchymii v něm hledat ale určitě nemusíte.

Základem je pravidelná kontrola

V první řadě je zapotřebí kysané zelí v pravidelných intervalech kontrolovat. Prostě holt jednou za čas zelák otevřete a podíváte se do jeho útrob. Jestliže tam uvidíte těžítko zalité vodou, je všechno v pořádku. Zelí prostě a jednoduše nesmí vyschnout. Mnohdy se setkáte s bílým povlakem na povrchu hladiny a při okrajích samotné kameninové nádoby. Taktéž je všechno v pořádku, čas od času je dobré bílý povlak odstranit. Většinou tak učiníte v momentu, kdy si zelí odebíráte pro spotřebu.

Kysané zelí

Kysané zelí: Foto Radek Štěpán

Vše pořádně otřít

V každém případě. Když si zelí berete, měli byste také utřít zmiňovaný bílý povlak, otřít těžítko a ideálně i stěny okolo. Zapomenout nelze ani na doplnění vody. Pokud už nemáte v lednici tu, která vám zbyla při nakládání, nevadí. Stačí si jen převařit vodu s trochou soli. Naše babičky lily do zelí vodu z knedlíků, jež se dnes už tak často nepřipravují.

Vodní zátku doplňte také

V každém případě není od věci doplnit také vodní zátku. Voda se ze samotné rýhy velmi intenzivně vypařuje, a to hlavně v momentu, kdy je v místnosti vyšší teplota. Zelí se bez vodní zátky nic nestane, jen počítejte s tím, že jeho vůni ucítíte po celé místnosti.

Kysané zelí se správnou hladinou vody: Náhledové foto Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

10 komentářů

 1. jiri Odpovědět

  clovece za co beres penize to mas to zeli doma u radiatoru nebo ve sklepe za tricet let co nakladam zeli a pokud dolevam vodu do jarku na zelaku se mi to nestalo

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   no, pravda je taková, že letos v garáži mám tepleji, topil jsem dětem, které hrály v letošní korona divnotě ping-pong.
   Jinak ale aspoň jednou musím vodu do járku dolít. Mám v garáži prostě tepleji.
   Ať se daří a nestává se ti to.
   Měj se a díky za koment!

 2. Petr Odpovědět

  Konečně článek který má hlavu a patu. Potvrzuji ze své vlastní dlouholeté zkušenosti vše výše napsané. Chce to péči jako vše ostatní. Ale co není uvedeno v článku je, že pokuď takto udržujete zelí, pak je vynikající i třetím rokem. Nevěřil jsem, ale dílem náhody se stalo, že nám zbyl jeden plný zelák a začli jsme ho spotřebovávat až druhým rokem. Kompletně jsme ho spotřebovali až rok třetí a zelí bylo stále v dokonalé kondici a vynikající chuti !

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Děkuji za kompliment, u nás se to nikdy nestalo. Tchýně vždy zbytek zelí zavaří a v létě ho dorazíme.
   Mějte se!

 3. Zdeněk Odpovědět

  Dobrý večer,
  souhlasím s Petrem. Dobrý článek. Zelí nakládal můj děda,nakládá ho mamka a i já už dvacet let nedám bez našeho domácího zelí ani ránu. Každy má svůj pravý,zaručený postup.
  My děláme zelí do 10 litrového zeláku. A to dvakrát za rok. V článku je jedna důležitá informace. A to,že přebytečná ,,voda“ při nakládání zelí se NEVYLÉVÁ ale uchovává. Zelí je na začátku divoké a tak šťávu odebírám. Asi za deset dní už je potřeba šťávu zelí vrátit.A tak jí postupně dolévám.A když už dojde,dolévám převařenou,osolenou vodou .Tak jako Vy.
  A protože máme komoru teplejší musím do járku jednou za měsíc vodu dolít.
  Tohle jsou moje zkušenosti.
  Takže,díky za článek a jen více takových.
  Zdeněk

 4. Helena Odpovědět

  Také musím článek pochválit. Je to tak, jak píšete. I nám při správné péči vydrželo dvě sezony bez problémů. Kvalita takto naloženého zelí je nesrovnatelná se zelím zakoupeným v obchodě.
  Zelí lze použít i k zažívacím potížím, a to i např. u psů, což mě překvapilo. O dalších výhodách se rozepisovat je zbytečné. Ti, kdo nakládají, tak ví proč.

 5. Karel Odpovědět

  Já bych se jen chtěl zeptat, jakej problém by mohl nastat, z článku vyplývá, že se bude jednat jen o bílý povlak, max. tak kolečko kolem nádoby po odebrání zelí, čili se mi tento článek jeví jako klasiko návnada s palcovými titulky – čili se ptám, pokud se mi z naloženého zelí vypaří voda, hrpozí mi rakovina nebo zápal plic (pardon, dnes se říká covid)?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za komentář, hrozí to, že zelí bude plesnivé v případě, že se o něj nebudete dostatečně starat.
   Mějte se!

 6. jindřich filip Odpovědět

  VYPAŘÍ-LI SE VODA V KYSANÉM ZELÍ, MÁTE PROBLÉM… to není pravda.
  Okopíroval jsem sice nadpis ale já nemám problém…to si tu někdo jenom sprostě vymýšlí.
  Ví vůbec autor co to znamená „mít problém“?

 7. Roman Odpovědět

  Já mám 35 let zelí úplně bez vody a bez problémů.Jen musím poctivě hlídat vodu okolo pokličky.Sud mám ve sklepě, kde je v zimě a v létě do 20 stupňů.Vydrží i dva roky.Vyzkoušeno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *