Chcete příští rok krásné květy? Jak na přesazování a stříhání levandule
Krásná záplava fialových voňavých květů, které vábí spousty včel a jiných opylovačů. Přesně tak vypadá u mnohých z nás levandulový záhon. Levandule nepatří mezi na pěstování nijak náročné rostliny, nicméně starat se o ně člověk musí. V opačném případě se totiž může setkat s nepříliš hezkým tvarem rostliny a také s minimálním množstvím tolik ceněných kvítků. Podívejme se tedy na některé nezbytné podzimní úkony spojené s pěstováním levandule podrobněji.
Stříhání levandule jako nezbytnost
Ostříhání levandule je na podzim jakousi nezbytností, bez které se neobejdeme. Právě střih levandule ovlivňuje to, jak bude rostlina vypadat, respektive jaký tvar bude mít. Správné pěstování a zastřižení levandule zajistí, že budou keříky krásně husté a bohaté na květy. Pravidelným řezem také zvýšíte odolnost rostliny vůči povětrnostním vlivům. Zbaví se všech odumřelých částí, plsti a všeho, co prostě na levanduli mít nepotřebujete.
Nezastřižená levandule: Foto Radek Štěpán
Frekvence stříhání levandule
Minimálně jednou za rok. Počítat je ale třeba s tím, že ono bohaté květenství se projeví až třetím či čtvrtým rokem po zasazení rostliny levandule. Ideální je stříhat levandule dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim po odkvetení.
Jak na stříhání levandule?
Jednoduše. Držte se základního pravidla spočívajícího v tom, že nebudete stříhat do dřevnatých částí rostliny. Ta by se měla zkrátit až nad rozvětvením, a to zhruba ve výšce 5 až 8 cm. Právě tady zůstanou aktivní puky, z nichž vyrostou jak květy, tak i listy.
Podzimní řez levandule je specifický
V první řadě je třeba se zbavit veškerých odkvetlých květů. Řez nesmí být nijak hluboký a radikální, protože rostlina do zimy již nebude mít dostatek času na regeneraci velkých ran. Odřezky levandule lze využít jako přísady pro její další rozmnožení.
Množení levandule odřezky
K rozmnožování budete potřebovat postranní výhonky kvalitní zdravé rostliny levandule. Tyto výhonky musíte brát i se spodní částí, která je přichycená ke stonku. Právě ona dokonale zakoření. Jinak je třeba také odstranit spodní pár listů. Hlavně odsud povedou ty největší a nejstabilnější kořeny nové rostliny. Odřezky se vloží přímo do podkladu. V květináči je dobré mít směs písku a zeminy v poměru 1:1. Květináč by měl být na teplém a suchém místě. K zakořeňování rostlin dojde po nějakých 4 až 6 týdnech.
Levandule k přesazení: Foto Radek Štěpán
Podzimní přesazování levandule
Rostliny v květináčích je třeba každoročně přesazovat, jelikož potřebuje novou zeminu plnou potřebných živin.
Jak poznat, že levandule potřebuje přesadit?
Obecně se uvádí, že by se levandule měla přesazovat zhruba každé 2 až 4 roky. Samotná rostlina na tuto skutečnost může upozornit několika způsoby. Přesadit by se měla, když:
- nechce růst,
- málo kvete.
Kdy přesazovat levanduli?
Ideálně právě nyní na podzim poté, co odkvete. Jinak samozřejmě můžete rostliny přesazovat i brzy zjara.
Jaký je vhodný substrát pro levandule?
Milují zásaditý podklad, takže je situace jasná. Výborná je mimo jiné také směs trávy samotné zeminy.
Zdroje info: Autor, https://www.rhs.org.uk/plants/lavender/growing-guide,https://www.americanmeadows.com/content/perennials/lavender/how-to-grow-lavender?srsltid=AfmBOoqHahyv0xDDXMuXYW_KEleXEcXw-iBeJzlKHY0RWTUfF9rejXrA,https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-lavender
Levandule: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.