Česnek proti sviluškám: další úžasný způsob jak využít tuto superpotravinu

Svilušky

Podzim a zima jsou nebezpečným obdobím nejen pro lidské zdraví (i zde najde česnek své upotřebení!), ale také pro pokojové rostliny. Menší množství světla spolu se suchým vzduchem, který je způsoben ústředním topením mohou způsobit oslabení rostlin. Ty jsou tak náchylnější k různým nemocem a škůdcům. Jedním z nebezpečných škůdců pokojových rostlin jsou svilušky, které někdy působí velice nenápadně – takže si jich všimneme až při masivním poškození rostliny.

Co jsou svilušky?

Svilušky jsou drobní škůdci – avšak okem viditelní. Obvykle jsou velicí tak 1 milimetr. I když jsou malí, dokážou způsobit velké škody. Jejich prvním rizikem je to, že se množí opravdu rychle – a jejich mladí infikují rostlinu rychle. Dalším nepříjemným faktorem je to, že se „schovávají“ na spodní straně listů, takže abyste je odhalili včas, je zapotřebí rostlinu neustále kontrolovat. Z listů pomalu vysává buněčnou šťávu. Svilušky se objevují zejména v topné sezóně, protože jim vyhovuje nízká vlhkost vzduchu.

Česnek

Foto: Pixabay

Napadení sviluškou

I když jsou škůdci malí, způsobují poměrně rozsáhlé poškození rostlin. To, že je některý z vašich exemplářů napaden sviluškou, můžete poznat podle následujících znaků:

  • Zkroucené listy (někteří zahradníci zvyšují zálivku, protože mají pocit, že rostlina vysychá).
  • Na listech si můžete všimnout skvrn a zabarvení – listy také mění barvu.
  • Stonky jsou obalené něčím, co připomíná pavučiny.
  • Vidět můžete samotné svilušky: drobný, rychle se pohybující hmyz.

Jakmile si všimnete některého z těchto poškození, je zapotřebí jednat co nejdříve! V první řadě izolujte napadené rostliny od ostatních, aby se škůdce nerozšířil i na ně.

Zvyšte vlhkost

První pomoc v boji proti sviluškám je zvýšit vlhkost. Můžete to udělat postřikováním listů vodou z láhve s rozprašovačem, nebo jejím sprchováním ve vaně – dejte si přitom pozor na kořenový bal (ať není přehlcený vodou). Existují také zahradníci, kteří rostlinu důkladně pokropí vodou a na několik dnů ji zabalí do plastového sáčku. Tyto prostředky mohou snížit množství svilušek nebo je dokonce zničit.

Ručně stručně

Pokud škůdců ještě není příliš, můžete je posbírat sami – vatovou tyčinkou nebo hadříkem. A to jak samotné škůdce, tak také jejich pavučiny. Zaměřte se na spodní strany listů.

Česnek

Česneková voda působí jako postřik proti sviluškám. Stačí rozdrtit několik oloupaných stroužků česneků a zalít je vodou. Nechte aspoň 24 hodin a poté sceďte do láhve s rozprašovačem. Tímto roztokem pak sprejujte postižené rostliny asi dvakrát denně.

Zdroj: https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-przedziorki-jak-sie-ich-pozbyc,nId,5608141

Foto: VARŠ

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!