Kdy a jak dopřát sazenicím zeleniny větší prostor – zabraňte jejich vytáhlosti a dalším problémům

Sazenice

Jakmile dostatečně poporostou, přesaďte své sazenice květin nebo zeleniny do větších nádob. Proč to dělat a kdy je na to pravá chvíle? To vám prozradíme v následujícím článku.

Pokud jste se tedy pustili do předpěstování sazenice a máte tedy už na parapetu nebo ve skleníku či pařeništi vyklíčený výsev, je čas mladé rostlinky přesazovat do větších zakořeňovačů – tzv. je pikýrovat. Hustě vyseté mladé rostlinky musíte také vyjednotit.

Kdy přesazovat a proč je to vlastně třeba

Pokud již mají rostlinky několik lístků a dají se dobře uchopit, je třeba je před samotnou výsadbou na záhony ještě jednou přesadit, a to po jedné do malých květináčů, rašelinových zakořeňovačů, případně plastových kelímků třeba od jogurtů. Díky tomu rychle vyrostou, naberou sílu.

Díky tomuto postupu budete mít za pár týdnů máte vzrostlé sazenice, za které byste v obchodech zaplatily mnohdy i desítky korun. Na záhony je pak můžete vysazovat podle jednotlivých druhů již v dubnu. Zeleninové druhy, které jsou citlivé na chlad, budete moci vysazovat až po třech zmrzlých v květnu.

Sazenice

Foto: Pixabay

Vyberte pro ně správný substrát

Nezapomeňte, že na přesazování předpěstovaných rostlin není vhodná zemina určená pro pěstování pokojových květin s obsahem minerálních hnojiv. Jemné kořínky mladých rostlin jsou citlivé, nesnášejí hnojiva a proto použijte zeminu s nižším obsahem hnojiv. Mnohdy se vyplatí vsadit nejdříve na tzv. výsevní substrát a teprve později investovat do pořádného pytle kompostované zeminy.

Tato prvopočáteční péče se vám opět odvděčí v podobě zdravých, krásných a po všech stránkách vitálních sazenic, které se na záhonku jistojistě ujmou. Podcenit jejich start do života se tedy rozhodně nevyplácí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://dobrasemena.cz/clanky/predpestovani-sazenic-aneb-od-seminka-po-sazenici-doma-za-oknem

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)