Červen je čas pro první ruční probírku plodů jádrovin

Plody jabloně

Jádroviny, mezi které patří jablka a hrušky, si v červnu zaslouží vaši péči, a to zejména ty, které mají příliš vysokou násadu. Ruční probírka plodů je důležitá nejen pro kvalitu vaší sklizně, ale také pro uchování zdraví stromu, který by tíhu plodů nemusel vydržet. Mezi plůdky velikostí 1,5 cm by měl být asi 10 cm odstup. Pokud vám je líto některé plody vyhazovat, přečtěte si tento článek, abyste se dozvěděli, proč je to nutné.

Střídavá plodnost

Střídavá plodnost je negativní vlastností ovocných stromů, které se zbavujeme jednak redukcí květů (předjarním řezem stromu) nebo právě redukcí plodů v roce zvýšené násady. Střídavá plodnost se projevuje tak, že v jednom roce má strom enormní množství ovoce, a v následujícím roce je však úroda malá, někdy také žádná. Pokud se pustíme do probírky plodů, nedojte tak k vyčerpání strom – a v příštím vegetačním roce dojte k možnosti založení generativních orgánů.

Plody jádrovin

Jabloň: Zdroj obrázku Pixabay.com

Lepší kvalita plodů

Odstranění střídavé plodnosti u stromů ale není jediným důvodem pro probírku plodů u jádrovin. V konečném důsledku díky tomuto postupu docílíme také kvalitnější úrody – plody jsou velké a chutné. Také tvar plodů bude pravidelný, jejich zbarvení přitažlivé a navíc docílíte i jednotné doby sklizně.

Červnová probírka plodů

Ruční probírka plodů by měla probíhat dvakrát. Prvním termínem je právě červen – uvádí se, že je to 10 až 12 dnů po červnovém propadu plůdků, což je přirozený proces, kterým se stromy brání nadměrnému vyčerpání. Pokud po 20. červnu najedete na svých stromech příliš velikou násadu (na jeden plod jablka nebo hrušky by mělo být 25 až 40 listů), bude potřeba ruční probírky. Odstraňujeme všechny nedostatečně vyvinuté (deformované) plody.

Červencová probírka plodů

Začátek července je druhý termín. Znovu odstraňujeme poškozené a napadené plody, které by již měly mít velikost vlašského ořechu. Plody, které se objevují ve shlucích na krátkém obrostu, je nutné také probrat: ponechte maximálně dva plody s dlouhou stopkou. Mezi jednotlivými plody by měla být vzdálenost maximálně 10 cm, u nepravidelných vzdáleností mezi plody to může být i menší vzdálenost.

Jak oddělit ovoce od stromu?

Abyste svůj strom nepoškodili, snažte se plod odlamovat od stopky (stopku ponecháme na stromě). Mělo by vám to jít i jednou rukou (používejte ale raději obě ruce), není to nijak náročné, stopky jsou totiž křehké. Stopky, které necháte na stromě, obsahují chlorofyl, a proto stromu celkově prospívají. Pokud bychom odlomili plod i se stopkou, mohlo by dojít k poranění stromu, který by tak svou energii musel nasměrovat do hojení.

Jabloň: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!