Hlenky

Hlenky: Tajemné šedé organismy v trávníku

Setkali jste se v trávníku se zajímavými šedými místy? Když jste se podívali blíže, zřejmě vás překvapilo to, že se jedná o malinkaté kulaté organismy, které doslova obsypávají stébla trávy a jiné rostliny, jež v trávníku jsou. Detailní pohled na rostliny obsypané hlenkami není nijak nevábný. Jedná se o hlenky. Malé organismy typické tvorbou plodniček a různými barvami. V trávníku se vyskytuje především ona šedivá forma. My se na hlenky zaměříme mnohem podrobněji v následujících řádcích.

Co jsou hlenky?

Jedná se o skupinu organismů označovaných také jako Mycotozoa. Typické jsou tvořením plodniček a dříve se řadily mezi houby. Těm je dnes příbuzný pouze rod Fonticula. Jinak jde o spousty nejrůznějších nepříbuzných linií. Zajímavý je životní cyklus hlenek. Ten pojímá jednobuněčné stádium, z drtivé většiny měňavku. Ta se volně pohybuje a živí se bakteriemi. Plodnička vzniká za nepříznivých podmínek, třeba právě při hladovění. V plodničce se vytváří výtrusy. Tyto výtrusy, čili spory, jsou větrem roznášeny do okolí a vznikají opět měňavky.

Hlenky

Hlenky v trávníku: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

U různých hlenek se plodničky tvoří rozdílně

Plodničky se vytváří u rozličných hlenek jinak. Třeba z jedné měňavky rodu Protostelium. Jinak se shlukují rody Ceratiomyxa a Fonticula. Zajímavá je skupina Myxogastria, která se může za jistých podmínek proměnit v bičíkovce. 

Hlenky

Hlenky na listu smetánky lékařské: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Neškodí, nemějte strach

Likvidace hlenek rozhodně nestojí za to. Tedy v případě, když se nějak extrémně nerozmnoží po celé ploše trávníku. Pak se standardně odstraňují proudem vody. Herbicidy a jiná chemie jsou fakticky zbytečnou záležitostí. Když se na hlenky podíváte z detailu, uděláte si pár fotografií a třeba je rozešlete svým známým jako něco neobvyklého, uděláte mnohem lépe. Především ráno v kombinaci s rosou vypadají místa s hlenkami hodně zajímavě.

Hlenky listu smetánky lékařské: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *