Černý jeřáb: Dokonalé recepty z arónie

Arónie

Zasadit si černý jeřáb není nic, co by člověk řešil na zahradě každým dnem. V sadu, anebo prostoru před zahrádkou se ale vyplatí tuto kouzelnou dřevinu mít. Nabízí totiž skvělé plody, které mají nejen výbornou chuť, ale obsahují i spousty lidskému organismu prospěšných látek. Arónie, jak se rostlina botanicky nazývá, navíc nevyžaduje žádnou extra náročnou půdu a bohatě jí postačí podklad, který obsahuje minimální množství živin. I přitom se dokáže dorůst i 2 metrů. Obejde se i bez zastřihování. Pěstování arónie jsem se již věnovali v tomto článku. Nyní se ale soustředíme spíše na to, jaké nabízí černý jeřáb recepty.

Víno z arónie

Naším prvním tipem je aróniové víno. Jestliže počítáte, že by se jednalo o něco skoro stejného, jako je tomu v případě klasického hroznového vína, pak jste na omylu. Aróniové víno je maximálně pikantní a jeho barva je mnohem rudější, než je tomu i v případě toho nejčervenějšího vína, které existuje. Co tedy potřebujeme a jak se vyrábí?

Potřebovat budeme na 2 litry vína:

  • 900 gramů ideálně třtinového cukru
  • trošku živné soli- asi špetku-cca 0,32 g
  • kulturu kvasinek

Postup je poměrně jednoduchý. Plody agónie je nejprve zapotřebí kompletně rozmixovat a následně z nich vylisovat čistou šťávu. Ta se musí odkalit a pak se přidají zbylé ingredience. Kvašení vína by mělo probíhat zhruba při teplotě pohybující se okolo 20 stupňů Celsia.

Vynikající sirup z arónie

Jestliže budete upravovat agónie tepelně, dojde ke zničení spousty pro lidské tělo velmi potřebných látek včetně vitamínů a minerálů. I proto není od věci vyrobit si třeba sirup, a to za studena.

Potřebovat budeme:

  • 4 litry plodů agónie
  • 160 g kyseliny citronové
  • zhruba 4 kg ideálně třtinového cukru

Postup opět není nijak složitý. Do dvou čtyřlitrových sklenic vložíme pečlivě omyté a lístků zbavené plody černého jeřábu a následně nasypeme kyselinu citronovou a pak zalijeme vodu až po úplný okraj hrdla. Máčet bychom měli nechat směs zhruba 36 hodin. Pak můžeme vše scedit a přidat cukr. Na jeden litr cca 1 kg. Po rozpuštění cukru nalijeme sirup do láhví.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.