Cena vanilky je vyšší než u stříbra: Důvodů je hned několik

Vanilkový lusk

Milujete chuť a vůni vanilky? Aby ne! Je zcela unikátní. Samozřejmě se ale musí jednat o vanilku pravou. Ano, existují různé pokrmy či základy pokrmů, které obsahují vanilkovou příchuť. Hovořit můžeme třeba o vanilkovém pudinku, vanilkovém cukru a podobně. Vynikající je ale přímo využití vanilkového lusku. Když se ovšem podíváte v obchodě na jeho cenu, protočí se vám panenky. Je neskutečně drahý na to, že se jedná o poměrně malý kousek rostliny. Navíc se nepoužívá celý. Proč je jeho cena tak vysoká?

Co může za vysokou cenu vanilky?

Za poměrně vysokou cenou vanilky stojí hned několik logických důvodů. Jakých? Jedná se především o:

  • minimální kvetení, malé květy se objevují jen jednou v roce,
  • každý květ je nezbytné opylovat ručně,
  • lusk narůstá až po opylení květů speciálním háčkem,
  • zelen lusky se fermentují 3 měsíce,
  • poté se ještě suší,
  • Na 1 kilogram sušených lusků jsou zapotřebí 4 kilogramy zelených.

Jinak je pochopitelně problém také v pašerácích a lidech, kteřís e nelegálně na produkci vanilky podílejí. Jde o drahou komoditu, takže se tomuto faktu bohužel nelze nijak divit.

Vanilkový lusk

Ceny vanilky trhají rekordy

Jednoznačně. Byly doby, kdy kilogram vanilky stál pouhých 30 eur. Ceny nicméně prudce rostou od roku 2014. V současnosti vyjde totožné množství vanilky, tedy 1 kilogram, na neuvěřitelných 600 eur a více. Tato cena činí v přepočtu cca 15 600 korun. Zájem o pravou vanilku roste doslova raketovým tempem, nicméně produkce se nedokáže zvýšit tak, aby uspokojovala poptávku ve velkém.

Vanilkový lusk

Většina vanilky pochází z Madagaskaru

Situace je dána i faktem, že drtivá většina produkce vanilky pochází z Madagaskaru. Jde až o 60 % produkce z celého světa. Jinak farmáři dostávají peníze od místní vlády jeden jediný den. Často tedy prodávají nezralé lusky překupníkům. Samozřejmě za mnohem nižší cenu. Ta se nedostává ani na 5 % mezinárodně stanovené ceny. Farmáři o samotné reálné ceně často ani neví. Jinak se dnes snaží vanilku pěstovat třeba ve sklenících v Holandsku nebo v Indii či Ugandě. její produkce tak možná stoupne.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.