Pecky a jádra: Co konzumovat a co nikoli

Granátové jablko

Ovocné pecky a jádra patří mezi velmi často diskutovanou tematiku. Není se čemu divit, protože jimi disponuje spousta rostlin. Mnohé pecky obsahují směs nejrůznějších enzymů a dalších pro lidské tělo prospěšných látek. Některé pecky jsou skutečně výborné a jejich konzumace nepředstavuje žádný problém. Jsou ale i takové, jimž je vhodné se vyhnout. My jsme si pro vás připravili jakýsi seznam jak těch, jež lze konzumovat tak i pecek a semen, která je lepší vyhodit. Mohou být totiž klidně i toxické.

Svačinka ze semínek

Semínka mohou představovat chuťově unikátní a maximálně výživnou svačinu. Vynikající jsou ke konzumaci především dýňová semínka obsahující třeba fosfor, zinek, draslík či hořčík. Upražená v troubě chutnají fenomenálně. Stejně tak jsou vynikající třeba semínka slunečnicová a mnohá jiná. Jen je třeba obojí dvojí semínka nepřepražit. Bohatě stačí jemně opražit na 75 °C po dobu 15 minut. Vybrat si lze ale i spousty jiných semínek.

Jedlé pecky a semínka

Je jich spousta, podíváme se podrobněji na ty nejznámější. Zrovna dvakrát si na nich nepochutnáte, ale neuškodí.

Vodní meloun

Tradiční černé pecky melounu obsahují zinek, protein a železo. Určitě nemusíte mít strach při jejich spolknutí. Obsahují mimo jiné také bílkoviny.

Vodní meloun

Foto: Pixabay

Granátové jablko

Spolknutí semínek z granátového jablka je jakousi samozřejmostí. Dužinu od nich lze oddělit jen velmi složitě. Semínka obsahují cca polovinu denní dávky vitamínu C. Mimo jiné obsahují semínka také spousty antioxidačních látek.

Granátové jablko

Foto: Pixabay

Citrusy

V citrusových peckách jsou ukryté přírodní a naprosto přirozené limonoidy. Údajně mají tato semínka také protirakovinné účinky a sníží hladinu cholesterolu v krvi.

Citrony

Foto: Pixabay

Hroznové víno

Pecky hroznového vína obsahují spousty vitamínu E, flavonoidy a také třeba kyselinu linolovou. Mimo jiné jsou v nich velmi silné antioxidanty proanthocyanidiny. Tradičně se dokonce vyrábí i výtažek z pecek hroznů.

Konzumace pouze na vlastní nebezpečí

Najdeme i spousty semínek, která se konzumují pouze na vlastní nebezpečí.

Broskve, meruňky třešně, hrušky a jablka

Tyto plody se tradičně konzumují bez pecek. To je vcelku jasné. Obsahují amygdalin. Tato látka je obsažená přímo v peckách. Pokud se nenaruší, zůstává v nich. Při narušení struktury jádra se mění v kyanid. Ve velkých dávkách může tento jed pochopitelně značně škodit. V jablkách a hruškách je množství amygdalinu minimální.

Meruňky

Foto: Pixabay

Pozor na hořké mandle

Jádra pecky plodu mandloně obecné také obsahují amygdalin. Madle v obchodech jsou sladké mandle, které jsou naprosto bezpečné.

Kešu obsahují oxaláty

Kdo by neznal kešu oříšky? Jde o plody ledvinovníku západního. Obsahují oxaláty, které zdravým lidem nijak neuškodí. Pozor by si měli dát jen lidé mající potíže se žlučníkem.

Kešu

Foto: Pixabay

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.