Čas na výsadbu lilií: Pěstovat je můžete na zahradě i v květináči

lilie

Lilie jsou krásné. Vynikají velkými květy a charakteristickou vůní. Potěší na zahradě i ve váze. Výhodou je, že lilie můžete pěstovat na záhonu i v květináči. Poradíme vám, jak na to, abyste se mohli těšit z té krásy a jedinečné vůně.

Elegantní lilie s nádechem noblesy

Lilie zkrášlí každý záhon. Vyniknou ovšem i v květináči, jakožto řezané doma ve váze. Předností je, že je tak může pěstovat každý. Pokud nemáte zahradu, tak budou jedinečnou ozdobou vašeho balkonu. Díky velkým a pestrobarevným květům jsou nepřehlédnutelné. A co více? Pěstování není nikterak náročné. Volit můžete z mnoha odrůd.

Lilie se pyšní nejen typickým aroma, barevnou škálou květů, ale také rozmanitými tvary a velikostí. Rovněž se odlišují i dobou kvetení. Je možné je pěstovat jak k řezu, tak i coby součást trvalkových záhonů, stejně tak vypadají velmi pěkně jako solitéry. V nádobě je můžete pěstovat na terase či balkonu.

Podmínky pro pěstování

Obecně platí pravidlo, že by měla být půda humózní, tj. bohatá na živiny. Záhon můžete vylepšit kompostem smíchaným s rašelinou a pískem. Půda musí být vzdušná, dobře propustná. Konkrétní požadavek na typ půdy se liší podle jednotlivých druhů, jako například asijské hybridy upřednostňují neutrální až slabě kyselou zeminu, oproti tomu orientální typy jsou vápnomilné, zatímco trubkovým hybridům se daří v neutrální až slabě alkalické půdě. Lilie jsou náchylné na houbové choroby. Z toho důvodu je vhodné zvolit pro vysazení vzdušné stanoviště. Při výsadbě je dobré pamatovat taktéž na dobrou drenáž, neboť nesnáší přemokření.

Čas na výsadbu lilií

Sázet cibule lilií můžete od konce září až do prvních mrazíků. Při sázení si hlídejte, aby vám špička cibule vyčnívala vzhůru. Za optimální hloubku se považuje cca dvojnásobek velikosti cibule. Avšak! V lehčí půdě cibuli můžete dát ještě hlouběji, oproti tomu v těžké půdě ji dejte o kousek výše. Zasazené cibule lilií je třeba mírně zalít. Tím zajistíte, aby jejich kořeny začaly růst rychleji. Přestože lilie nesnáší přemokření, tak jim neprospívá ani delší sucho. Je dobré rostliny mulčovat.

rostlina

Foto: Pixabay

Péče o lilie pro podporu bohatého kvetení

Podstata spočívá v zálivce a hnojení. Rostliny potřebují pravidelnou zálivku, zejména pak během suchého období. Udržujte půdu vlhkou, nikoli přemokřenou. Ideální je zalévat ráno. Díky tomu půda i listy oschnou během dne a vy tak zabráníte potenciálnímu problému s houbovými chorobami. Během jarního vegetačního období volte hnojiva, která podporují tvorbu květů, tj. plná hnojiva s pomalým uvolňováním živin.

Po odkvětu je dobré přejít z dusíkatých hnojiv na fosforečná a draselná, která před dobou vegetačního klidu pomůžou cibulkám vyzrát a současně je připravit na kvetení v následujícím roce.

Zdroje: modernizahrada.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay