Jak vyhnat moly ze spíže – na procházce natrhejte vratič a máte vystaráno

Jak vyhnat moly ze spíže – na procházce natrhejte vratič a máte vystaráno. Moli, kteří se často usídlí v základních potravinách, jako jsou těstoviny, čaj, cukr a dokonce i sladkosti, mohou způsobit spoušť v našich kulinářských pokladech. Nemusíte se však vždy uchylovat k chemii, ze spíže je vyženou i přírodní pomocníci.

Jak na moly ve spíži

Tito škůdci mohou v mouce, ořeších nebo škrobnatých potravinách přebývat ještě před tím, než si je přinesete domů z obchodu. Ve vhodných podmínkách se množí alarmující rychlostí. Samička může naklást až 400 vajíček, z nichž se během osmi dnů vylíhnou larvy.

Foto: Pixabay

Aromatická síla vratiče

Tato léčivá rostlina, která je často odmítána jako pouhý plevel, se může pochlubit repertoárem výhod. Díky svým charakteristickým žlutým květům a tvaru trsů dodává vratič na meze nebo i do přírodních zahrad opravdovou přírodní krásu. Může však posloužit také jako mocný odstrašující prostředek proti molům, pavoukům a dokonce i komárům.
Vratič může dorůstat až 1,6 metru a lze ho pěstovat na zahradách. Roste však velmi rád i na loukách, polích a podél polních cest. Její výrazná vůně, připomínající kafr, však slouží i jako tajná zbraň proti nevítaným návštěvníkům.

Jak odradit moly vratičem

Nasbírejte hrst větviček vratiče a strategicky je rozmístěte do spíže nebo kuchyňských skříněk. Moli, kteří nesnesou jeho vůni, se brzy odstěhují a vaše kulinářské poklady zůstanou nepoškozené.

Další tipy proti molům

Moly dokáže odradit vůně octa, takže pokud skříňky, šuplíky a police pečlivě vytřete, obvykle to proti molům stačí. Tuto ochrannou vrstvu však musíte každé dva týdny obnovovat. Další osvědčenou odpudivou vůní je i hřebíček. Stačí ho naložit do octa a používat stejně jako v předchozím způsobu. Do mouky a dalších sypkých potravin pak můžete vložit i bobkový list.

Zdroj: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-se-zbavit-molu-24186.html, https://www.denik.cz/dum-a-byt/jak-vyhnat-potravinove-moly-tleskani-nepomuze-je-treba-je-znicit-a-odpudit-21221.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)