Čajovník a jeho pěstování

Čajovník je stálezelená na pěstování nenáročná rostlina. Pěstuje se zejména v jižní a jihovýchodní Číně, odkud také pochází. Rostlina se ale nenachází výhradně jen v Asii. Velké čajovníkové plantáže můžeme najít i v Evropě, například na Azorských ostrovech.

Pěstování na plantážích

Čajovník se ve většině případů pěstuje v podobě menšího keře, a to z důvodu pohodlnější sklizně lístků. Plantáže se nachází v tropických a subtropických oblastech do celkové nadmořské výšky 2000 m n. m. Rostlina se získává buď ze semen, nebo řízkováním. Poté se řízky nebo semena sadí do speciálně upravených pařenišť. Zhruba po půl roce se sazenice přesazují na plantáže a po dvou letech nastává první stříhání, aby se keře rozvětvily a nerostly příliš vysoko. Lístky lze sklízet nejdříve po třech letech, ale pro dosažení vyšší kvality je lepší sklízet později. Sklizeň na méně kvalitní čaje probíhá až třicetkrát ročně, u listů na kvalitní čaj je to třikrát až čtyřikrát ročně. Sklizeň se provádí ručním trháním nebo stříháním.

Pěstování v našich podmínkách

Stejně jako na plantážích, tak i doma si můžeme vypěstovat svůj čajovník ze semen nebo sazeniček. Semena jsou tvrdá, takže nejprve narušíme slupku, která se poté vloží do vody. Čajovníku vyhovuje rašelinový substrát s nižším obsahem vápníku. Při klíčení musí být substrát stále vlhký. Rostlině také vyhovuje prostředí spíše v polostínu. Důležité je rostlinu zaštipovat, aby se začala větvit a tvořit hezký keřík.

Zpracování

Aby mohl vzniknout čaj, musí se nejprve čajovníkové lístky správně zpracovat. Ze všeho nejdříve je necháme úplně zavadnout. To se musí dít na vzdušném a suchém místě po dobu deseti až šestnácti hodin. Při tomto procesu ztrácí křehkost a jsou vláčné, což způsobuje, že snesou rolování bez zbytečného rozdrcení. Rolování je jedna z důležitých fází, protože se při něm naruší buněčná struktura listu a jeho obsah bude promíchán se vzduchem. Doba fermentace se určuje zejména podle síly, barvy a hlavně podle požadované kvality čaje. Neprobíhá ale u všech čajů. Zelený čaj se nechává bez jakékoli fermentace. Vědět, kdy tento děj zastavit a začít se sušením, vyžaduje skutečně dlouholeté zkušenosti. Sušení se realizuje na pásových sušičkách za pomocí horkého vzduchu. Poslední fází zpracování je třídění na třídících strojích, a to hlavně podle velikosti lístků.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.