Bramborový škrob je užitečný paprikám jako hnojivo

Paprika

Díky použití domácích hnojiv můžete ušetřit nemalé peníze. Bramborový škrob je jednou z možností, jak prospět stavu celé spousty rostlin, včetně papriky. Právě papriky jsou náročné na obsah živin v půdě, takže je dobré jim je přidávat. A k tomu slouží hnojiva. V zahradnických centrech můžete nakoupit drahá hnojiva, která mají ale stejnou účinnost jako ta, která si můžete vyrobit doma. Hnojivo z bramborového škrobu je velmi jednoduché na přípravu a navíc je velice levné.

Bramborový škrob alternativou hnojiva

Bramborový škrob může v rámci zálivky urychlit růst mikroorganismů v půdě, což je pro rostliny prospěšné. Dochází tak ke zlepšení vlastností půdy, například k lepší absorpci vlhkosti. Díky tomu budou papriky odolnější nejenom na období sucha, ale také na období dešťů. Použitím škrobu tedy zvýšíte jejich odolnost. Tento efekt má jakýkoli škrob, například i kukuřičný. Pro papriky se ale mnohem více hodí bramborový škrob, protože právě on obsahuje fosfor. Tato látka je pro zrání paprik velice důležitá. Používejte jej hlavně na mladé rostliny a sazenice. Ty fosfor potřebují a bez něj nemůže dojít ke správnému vývoji plodů.

Více není lépe

Škrobové hnojivo používáme v době, kdy papriky nemají dostatek živin, což se projevuje jejich chřadnutím, vadnutím a neprospíváním (navzdory tomu, že jste splnili všechny podmínky pro správné pěstování paprik). Pokud bychom bramborové hnojivo používali příliš často, mohlo by dojít k jejich přehnojení, což je stejně tak škodlivé, jako nedostatek živin. Na rostliny v záhonu postačí jedna čajová lžička škrobu. Stejné množství využijete pak na rostliny pěstované v asi půllitrovém květináči.

škrob

Foto: Pixabay

Bramborový škrob rovnou do půdy

Suchý prášek bramborového škrobu můžete zapracovat do půdy už při přesazování rostlinek. Postupně jej můžete přidávat v následujících obdobích. Ideální je v tomto případě odebrat několik horních centimetrů půdy u rostliny (opatrně, ať ji nepoškodíte). Odebranou půdu pak smíchejte s bramborovým škrobem a vraťte k rostlině. Mírně zalijte. Pokud má rostlina už v době přesazování květy, je dobré je odstranit. Rostlina totiž využívá velkou část energie právě na jejich tvorbu, čímž se vlastně vyčerpává. V období po přesazení bude zapotřebí využít sílu rostliny jiným způsobem. Otrháním prvních květů navíc maximalizujete svou úrodu.

Bramborová voda na rostliny

Možná už jste slyšeli o tom, že vodu, ve které jste vařili brambory, můžete využít. Základním předpokladem je to, že jste vodu nesolili, protože ta pak neprospívá stavu půdy. Živiny z brambor (včetně škrobu) se totiž vyluhovaly do vody. Ta tak obsahuje směs cenných látek, které se ještě dají použít. A to jako zálivka na papriky, nebo třeba pokojové rostliny. Hodí se například jako zálivka na fíkus či monstera. Nezaléváme rostliny s mělkým kořenovým systémem, jako jsou kaktusy a sukulenty.

Obsah bramborové vody

Voda po vaření by měla obsahovat všechny tři klíčové mikronutrienty potřebné pro růst rostlin, včetně draslíku, dusíku a fosforu. Dále obsahuje takové látky, jako je hořčík či vápník. Vodu z vaření brambor samozřejmě používáme až po vychladnutí! Samozřejmě rostliny zalévejte také obyčejnou odstátou vodou (nikoli pouze bramborovou). Hrozí hromadění škrobu v půdě. Je dobré vodu před použitím scedit, případné kousky brambor mohou lákat škůdce nebo začít plesnivět.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/papriky-hnojeni-30000524.html

https://www.livingetc.com/advice/houseplant-hack-potato-water

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!