Boj s plevelem může otrávit pitnou vodu! Při hubení plevele buďte opatrní

Řepka

Chemické prostředky na ničení plevele jsou obvykle velice účinné a spolehlivé. Ty, které běžně používají domácnosti či obce, ale mají také svou stinnou stránku. Mohou se dostávat do podzemních vod a následně znečistit zdroje pitné vody. Přitom existují i ekologické varianty těchto postřiků. Množství lidí, kteří nebezpečné chemikálie používají, je bohužel stále velké. Proti nim však stojí čím dál silnější skupina, která se snaží prosadit ekologická řešení.

Zákaz glyfosátu

Glyfosát je jednou z látek, které jsou v herbicidech používány. Je to účinná látka, leč právě s ní je ten spojen problém se znečištěním podzemních vod. Některé evropské státy, jako Německo, Francie nebo Švýcarsko prostředky s glyfosátem zakázali. Česká republika o zákazu uvažovala, v současné době jsou ale stále ještě tyto přípravky dovolené. Až na jedno omezení: nesmí se aplikovat před sklizní na obiloviny a řepku. To znamená, že obce nebo zahrádkáři herbicidy s glyfosátem mohou nadále používat bez jakýchkoli omezení.

Chemická zbraň

Někteří odborníci přirovnávají glyfosát k chemickým bojovým látkám, protože mají podobnou strukturu. Zatímco někteří tedy tvrdí, že glyfosát je látka, která vyšším živočichům při konzumaci v pitné vodě (či potravinách) neškodí, nemusí to být pravda. Ve skutečnosti byla prokázána spousta negativních účinků na lidské zdraví. Proto je zarážející, že je tato látka stále volně k dostání a zacházet s ní může naprosto kdokoliv. A to nejenom na polích a zahradách, ale také v parcích či u dětských hřišť!

Řepka

Foto: Pixabay

Jak glyfosát funguje?

Mnoho studií prokázalo negativní dopad glyfosátu na zdraví člověka. Světová zdravotnická organizace dokonce tuto látku označila za původce některých druhů rakoviny u člověka. Její nebezpečí spočívá také v tom, že se v lidském organismu dokáže hromadit a držet velmi dlouho. Funguje tak, že zabraňuje vytváření důležitých bílkovin u rostlin. Ukázalo se, že dokáže narušit funkce a život také těch mikrobů, kteří žijí v našem organismu.

Nebezpečí glyfosátu

Zabraňuje tělu vytvářet obranné mechanismy proti toxinům přicházejícím zvenčí. Člověk je tak náchylnější na taková onemocnění, jako je onemocnění žaludku a střev, obezita, nemoci srdce, deprese, neplodnost, autismus, nádorová onemocnění či Alzheimerova choroba. Přesto to lidi nezastaví od používání přípravků s glyfosáty.

Měření kvality vody

V měření kvality vody nepatří Česká republika mezi silné státy. Toto měření je ale zapotřebí, aby se mohl problém se znečištěním řešit. Čistírny odpadních vod nemusí být ve všech případech vybaveny nejvyšším stupněm čištění. Naštěstí existuje spousta herbicidů, které neobsahují nebezpečné chemikálie. A dobrou zprávou je to, že je čím dál více těch, kteří je používají.

Zdroje info:

https://fzone.cz/clanky/lide-k-boji-s-plevelem-stale-pouzivaji-zakazane-chemie-proc-to-nedelat-4411
https://www.margit.cz/roundup-ohrozuje

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!