Čím nahradit kapary, pokud je zrovna nemáme po ruce. Znáte například delikátní kapary ze zelených plodů černého bezu?

Čím nahradit kapary: Původcem těchto zajímavých plodů je kaparovník (kapara trnitá). Najdeme je v mnoha receptech. Ale pokud nejsou zrovna po ruce, lze je nahradit domácími způsoby. Stačí si jen natrhat vhodné bylinky.

Náhrady “Nalož si sám“ z dostupných zdrojů

Stačí se jen poohlédnout na zahrádce po vhodné zeleni. A co použít?

Pampelišková poupata

Hodí se ta úplně malinká, zhruba velikosti kapar. Důkladně omyté je vkládáme do skleniček a prosypáváme solí (na 100 g poupátek asi 1lžička soli). Po 24 hodinovém odpočinku je zalijeme nálevem z vody a 8% octa v poměru 3:1. Zavařujeme na 100 °C 20 minut.

Náhledové foto: Pixabay

Kapary z lichořeřišnice

Plody lichořeřišnice – zelené bobulky zasypeme solí a necháme do druhého dne. Poté propláchneme a okapané vložíme do skleniček. Přidáme koření (například několik kuliček černého pepře, kousek estragonu nebo tymiánu a stroužek česneku). Zalijeme horkým nálevem z vody a octa(8%) v poměru 2:1. Nálev nalijeme těsně nad plody, aby nevyplavaly. Utáhneme víčko a necháme rozležet v lednici alespoň 3 týdny. Používáme s opatrností, chuť je ostřejší, než u kapar.

Bobule černého bezu

Potřebujete plně dorostlé ale nedozrálé zelené kuličky bezu otrháme, omyjeme a vhodíme do vroucí vody. Jen co se voda znovu začne vařit, ocedíme a vysypeme na utěrku. Osušené bobulky dáváme do menších skleniček a prosypáváme solí. Zalijeme neředěným octem (8%) a protřepeme, abychom vytlačili vzduch. Skleničky naplněné po okraj dobře uzavřeme a necháme 3 týdny odležet. Opět používáme opatrně, “kapary“ jsou velmi ostré.

Zdroj: https://www.labuznik.cz/diskuse/zapomeli-jste-nakoupit-nevadi-tady-jsou-rady-co-cim-muzete-nah-2237/, https://fresh.iprima.cz/jedle-kvetiny/pampeliskove-kapary, https://floridatenniscup.com/cs/143-7-substitutes-for-capers-that-are-making-the-rounds-now.html, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/pikatni-kapary-jsou-vytecne-k-ancovickam-i-svickove.html, https://www.igurmet.cz/recepty/salaty/nakladana-lichorerisnice-3487/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)