Beraní hlava či prasečí výkal aneb choroš oříš

Choroš

Choroš oříš (Polyporus umbellatus) roste také na území České republiky a Slovenska, i když zřídka. Na Slovensku tuto houbu trefně nazývají „barania hlava“. Jedná se o celosvětově proslulou houbu, která je známá v čínštině jako zhuling (což v překladu znamená „prasečí výkal“) nebo v japonštině jako chorei, choremaitake. V angličtině se tato houba jmenuje Polyporus Sclerotium.

Jak choroš rozpoznat?

Už z předchozích názvů lze tak trošku odvodit, jak houba vlastně vypadá. Vzhledem k šedé až světle hnědé barvě kloboučků, které rostou ve shlucích, houba skutečně připomíná beraní hlavu. Vzhledem k černým hrudkovitým útvarům v těchto shlucích není divu, že jí Číňané označují jako „prasečí výkal“. Plodnice je podobná velké hlávce květáku, i když má poněkud tmavší barvu. Choroš obvykle roste na dřevě. Jeden základní třeň se obvykle rozrůstá a větví v několik tenčích třenů. Kloboučky jsou pravidelné, kulatého tvaru a prohloubené směrem dovnitř.

Choroš

Choroš: Zdroj obrázku Commons.wikimedia.org

Kde můžeme choroš najít?

Choroš můžeme najít poblíž dřeva – roste obvykle u kořenů stromů nebo přímo na hnijících dřevech různých stromů. V oblibě má zejména buky, duby a habry. Nejvíce je zastoupen v Číně, zejména v na severovýchodě. U nás se také vyskytuje, ale jen velmi výjimečně. Najdeme ji nejčastěji v oblasti pahorkatin, méně často také v nížinách.

Co choroš obsahuje?

Tato houba je součástí tradiční čínské medicíny, což je docela slibné z hlediska účinků na lidské zdraví. Složení choroše je zajímavé. V houbě se nachází esenciální aminokyseliny, ergosterol či steroidní hormon aldosteron, který reguluje rovnováhu sodíku a draslíku v krvi. Mezi obsaženými látkami, které musíme zmínit, jsou také triterpeny, kyselina podporová, kyselina jablečná, terpeny a další látky. Z vitamínu jsou to pak vitamín B. Obsaženými minerálními látkami jsou železo, vápník, draslík, mangan, zinek, selen a měď.

Tradiční čínská medicína

V tradiční čínské medicíně se choroš využívá k podpoře ledvin a močového ústrojí. Odvádí vodu a odstraňuje vlhkost, proto je vhodný k odstranění vodnatých otoků a také průjmů. Obvykle se používá tehdy, když existují problémy s vylučováním moči, ale také při průjmech či výtocích, hepatitidě.

Užití v západní medicíně

Západní medicína houbu uznává zejména pro její antioxidační, antivirové a protinádorové účinky. Používá se jako podpůrná léčba některých druhů rakoviny (plic, nosu, hrdla, žaludku, jater, prostaty, leukémie). Své využití má také při potlačování hepatitidy typu B. Kromě toho posiluje imunitní systém a podporuje růst vlasů. Stejně jako u tradiční čínské medicíny houbu využíváme také při urologických problémech a zánětech ledvin (také proti ledvinovým kamenům). Používá se taktéž při léčbě lupenky, hemoroidech, malárie, průjmu a bílých poševních výtocích.

Choroš: Zdroj náhledového obrázku Commons.wikimedia.org

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!