Bazalka: způsoby, jak to udělat, abyste si ji mohli užít i v zimě

Bazalka

Bazalka je úžasná bylinka, která vám pomůže osvědčit celou řadu pokrmů. Skvěle se hodí zejména k rajčatům, a to nejenom při konzumaci, ale i při pěstování! Když je totiž vysadíte spolu, budou prý mít rajčata lepší chuť. Za vyzkoušení to rozhodně stojí. Jak to ale udělat, abyste svou bazalku z venkovního záhonu mohli používat ještě v zimě? Pár metod existuje.

Bazalka v soli

Lístky bazalky omyjte a osušte (dobře to jde mezi dvě papírovými utěrkami). Pokrájejte na hrubo. Do sklenice vrstvěte střídavě bazalku a sůl (zvolte mořskou nebo kamennou). Na závěr lehce upěchujte. Bazalka by neměla plesnivět, protože sůl z ní postupem času vytáhne všechnu vlhkost. Vy tak získáte navoněnou sůl a bylinky k tomu! Uchovávejte v lednici, kde vám vydrží i několik měsíců. Jak ji pak použít? Do těstovin, pomazánek, dresinků či marinád!

Bazalka
Foto: MS Designer

S česnekem je dobrá dvojka

Bazalkové pesto asi dobře znáte. Pokud ale hledáte rychlejší variantu, jak zpracovat bazalku, můžete ji naložit prostě jen s česnekem a solí. Budete potřebovat 2 hrsti čerstvých lístků bazalky, 2 až 3 stroužky česneku a 1 až 2 lžičky hrubé mořské nebo kamenné soli. Nejdříve utřete sůl s česnekem v hmoždíři nebo mixéru (v tomto případě přidejte pár kapek oleje) na pastu. Přidejte umyté listy bazalky a pokračujte v tření. Jakmile máte zelenou pastu, je hotovo. Přendejte do malé čisté skleničky, uhlaďte povrch a zakapejte trochou oleje, aby neosychala. Skladujte v lednici, kde vám vydrží minimálně dva týdny (když odeberete, uhlaďte povrch a zakápněte olejem – vzduch je váš nepřítel!).

  • Bazalkové pesto i tuto česnekovou pastu můžete zamrazit!

Sušená bazalka

Sušené listy ztrácí své aroma, když už ale nevíte co s ní, je to dobrá metoda zpracování. Stačí nasbírat několik bazalkových listů a rozložit je na pečícím papíře nebo mřížce na sušení (když ji máte). Sušení na vzduchu je nejlepší, i když může trvat 5 až 14 dní (podle okolních podmínek). Nezapomeňte: přístup přímého slunečního světla je nežádoucí! Chcete si práci usnadnit? Sáhněte po sušičce. Nastavte ji na bylinky (40 až 50 °C) – může to trvat 4 až 8 hodin. Po usušení můžete uchovávat celé listy nebo je rozdrobte. Uložte do vzduchotěsné nádoby a skladujte v suchu a temnu.

Mražení je jednoduché

Zmražená bazalka si zachovává barvu i chuť lépe než sušená. Lístky spařte horkou vodou, osušte, vložte do sáčku a zamrazte. Zdá se vám tento postup zdlouhavý? Pak můžete listy bazalky nasekat do formiček na led, zalít vodou a nechat ztuhnout. Zmrazit můžete i v olivovém oleji.

Bazalka v octě nebo oleji

Listy bazalky dejte do sklenice a zalijte olivovým olejem nebo jablečným či vinným octem. Ponechte dva týdny, poté sceďte (listy v oleji můžete nechat, vše musí být ponořené). Používejte k ochucení salátů nebo klidně i při vaření.

Bylinkové máslo

Změklé máslo smíchejte s bazalkou, česnekem a špetkou soli. Vyválejte do tvaru válečku a můžete hned používat nebo zamrazit. Hodí se na pečivo nebo na steak či zeleninu z grilu.

Zdroje info:

https://heritagerevived.com/preserving-basil-for-winter/

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12468683635-vsechno-co-mam-rada/11692-recepty/12623-bazalkova-sul/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!