Bagrem na plot postavený obcí. Muž se rozhodl vzít vykonávání práva do svých rukou

Bagrem na plot postavený obcí: Máte pocit, že obec hospodaří na majetku, který je váš? Pokud se vám nechce čekat dlouhá léta na nápravu. Můžete s inspirovat tímto řešením. Ovšem jen na vlastní nebezpečí.

Na jihu Čech v obci Přechovice již několik let zuří spor mezi místním obecním úřadem a Luďkem Tomešem. Obec totiž před devíti lety postavila dřevník na pozemku, který mu podle katastrálních map patří. Majitel se začal domáhat nápravy a chtěl pozemek zpět. Když se spor táhl dlouhou dobu a řešení se nerýsovalo, vzal spor do svých rukou.

Bagrem na plot postavený obcí

Letos na jaře již byl Luděk Tomeš tak znechucený, že vzal bagr a zboural plot. Ten byl postavený na jeho pozemku a pro obec tvořil hranici území, které patří jí. Podle katastrálních map byl vybudovaný špatně na cizím pozemku. Jeho majitel postavil oplocení nové. Na hranici, která je vytyčena v mapách.

Spor o několik metrů vznikl pravděpodobně již v sedmdesátých letech, kdy se v obci stavěla hasičárna. Ovšem nyní, když byly katastrální mapy digitalizované, se ukázalo, že plot stojí chybně. A to i v případě, pokud se započte třímetrová odchylka vycházející z měřítka map. Tomeš tvrdí, že o nepřesnostech radnice věděla již v roce 2009. Přesto o tři roky později postavila na sporném pozemku dřevník.

Povolení, takzvaný územní souhlas, měla obec platné. Podle stavebního úřadu ve Volyni se dá přezkoumat do jednoho roku. Protože se ale v době jeho vydání nikdo neodvolal, není možné již nic řešit. Stejně tak se již po letech nedá doložit, zda oznámení bylo řádně vyvěšené na úřední desce, aby se mohl majitel dotčeného pozemku vyjádřit.

Foto: Pixabay

Obci majetek prodat nechce

Přechovice jsou podle starosty Jiřího Štěpánka ochotné od Tomeše sporný pozemek odkoupit. Tím by se spor samozřejmě vyřešil nejjednodušší cestou a obci by tak zůstal i její dřevník. Mnozí obyvatelé to prý v případech sporů, na které se přišlo v katastrálních mapách, udělali. Tomeš ale pozemek prodat nechce. Podle něho by se plochy kolem domu lidé zbavovat neměli.

Vše bude řešit soud. Existuje ještě jedna cesta řešení sporu a tou je takzvané vydržení. Pokud někdo, v tomto případě obec, nakládá s majetkem v dobré víře, že je její, může ho získat. Jestliže se ale strany sporu na vydržení neshodnou, je jedinou cestou soudní rozhodnutí.

Dohru může mít i incident s bagrem a zbourání obecního plotu. Když se do něho Tomeš pustil, zavolala obec policii. Té ale prý doložil, že pracuje na svém pozemku a tak odjela. Obec bude požadovat náhradu škody za svůj poničený majetek. Tomu se prý Toměš vyhne jen případě, že doloží, že zbouraný plot byl jeho.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/spor-nespokojeneho-obcana-a-starosty-o-drevnik-skoncil-az-na-vnitru-141327, https://www.strakonice.eu/sites/default/files/upd/prechovice/ii_oduvodneniprechovice_zm1-2018_fin.pdf

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)