Tchynin jazyk má oranžové kořeny: co se s tím dá dělat

Tchýnin jazyk

Tchynin jazyk čili sansevierie (Dracaena/Sansevieria trifasciata) patří do čeledi agávovitých a považujeme jej za velmi nenáročnou rostlinu. Poradí si se spousty náročných podmínek. Říká se, že ji zahubíte, jen když se o to aktivně snažíte. Není to ale pravda. I tchynin jazyk může trpět na určité neduhy. Nejednoho majitele zaujaly oranžové kořeny rostliny. Pravdou je, že tento jev je u sansevierií poměrně běžný. To však neznamená, že se nemusí jednat o předzvěst hniloby kořenů.

Kdy jsou oranžové kořeny problém?

Oranžové kořeny jsou normální jev a nemusí znamenat problém. Zkontrolujte ale jejich stav. Pokud jsou měkké a kašovité, znamená to, že zahnívají. Vlivem přemokření došlo k jejich zabarvení do oranžova. Také houby v půdě mohou způsobit toto zajímavé zabarvení. Jestliže jsou ale kořeny pevné, znamená to, že i když jsou oranžové, jejich úhyn nehrozí. A vy tudíž nemusíte podnikat záchranné kroky.

Sansevieria

Foto: Pixabay

Proč má tchynin jazyk oranžové kořeny?

Kořeny této rostliny nemusí být vždy bílé nebo zelené. Pravdou je, že ani nebývají. Když se ale zbarví do oranžova, spousta zahradníků začne panikařit. Kromě oranžové mohou být ale kořeny zbarveny také do hněda, do fialova. Kořeny tchynina jazyku jsou rozvětvené na mnoho malých rozvětvených kořínků. Proč se zbarvují? Pro svůj růst potřebují kořeny stabilitu, kterou zajišťujeme správnou zálivkou a péči o rostlinu.

Přemokření

Jedním z důvodů oranžových kořenů je právě přemokření. Příliš mnoho vody může způsobit kořenovou hnilobu. Proto je dobré i na spodní část květináče, ve kterém je tak nenáročná rostlina, jako je tchynin jazyk, vložit drenážní vrstvu a zajistit drenážní otvory, kterými přebytečně kapalina odteče z květináče pryč. Zálivka by měla dobře odtékat, nikoli se držet v půdě.

Rozmočená půda

Souvisí to s předchozím bodem. Pravdou je, že půda, která je přemokřená, umožňuje růst plísní a hub, které napadají rostlinu a živí se jí. Hniloba napadá nejprve kořeny z prostého důvodu: jsou nejblíže. Houba se šíří kořeny, až nakonec dosáhne vrcholu rostliny, přičemž vykazuje známky vadnutí nebo žloutnutí listů.

Kdy jsou oranžové kořeny problém?

Oranžové kořeny jsou problémem tehdy, když se spolu s nimi objevují i další faktory:

  • Žluté (hnědé) listy – takové zabarvení listů je první známkou toho, že rostlina bojuje se zdravím.
  • Klesající, zvadlé listy – zdravá rostlina má obvykle pevné listy, které směřují nahoru. Pokud tomu tak není, jsou měkké, žloutnou a padají k zemi. Toto je velmi jasný příznak toho, že stav rostliny není správný a je třeba zakročit.
  • Černé a kašovité kořeny – jedná se obvykle o poslední fázi, z které už se rostliny nemusí dostat. Zdravé kořeny jsou bílé nebo světle žluté a pevné na dotek.

Zdroje info:

https://flourishingplants.com/snake-plant-roots-orange/

https://www.gardeningdream.com/snake-plant-roots-orange/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!