Alokázie – klame vzhledem, péče o ni je jiná než si myslíte

Alokasie

Alokazie: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Pátráte-li po pokojovkách okrasných listem, určitě vás už někdy v květinářství zaujala alokázie (Alocasia amazonica). Z novinky na trhu se velmi rychle vyšvihla na žádanou zelenou krásku. Ovšem tak trochu klame tělem, což způsobuje, že nám v místnosti velmi brzy zahyne.

Jde o tropickou květinu pocházející z Asie a Austrálie. Dohromady lze napočítat asi 70 druhů, u nás se však zpravidla prodává právě jen Alocasia amazonica. Některé z nich mohou dosáhnout i výšky dvou metrů, ovšem i „pokojová“ alokázie se dokáže značně rozrůst, takže se hodí jen tam, kde jí budete moci poskytnout dostatek místa. Vždyť nové listy mohou dosáhnout až délky 30 centimetrů a vyrůstají na řapících, jež dorostou během let až k metru a půl!

AlokásieAlokazie: Zdroj Pixabay.com

Alokázie – pěstování

Potěší barvami, světlo však nesnese – tak by se dala v krátkosti shrnout základní charakteristika. Je pravidlem, že panašované rostliny potřebují dostatek světla. Ovšem i když tak vypadá i alokázie, ve skutečnosti přímé slunce nenávidí. Bude vděčná za slunné stanoviště či polostín.

Ruku v ruce se správnými světelnými podmínkami musí jít také péče o listy. Ty jsou velmi nápadné, špičaté se světle zelenými vystouplými žilkami. Alespoň dvakrát měsíčně je nutné otřít je vlhkým hadříkem nebo alespoň porosit.

Problém může být i v zálivce

Vždy používejte měkkou vodou – nejlépe dešťovou, odstátou na pokojovou teplotu. Studená voda z kohoutku alokázii nesvědčí. Vyžaduje také teploty nad 20 °C a zálivku do podmisky, nikoliv přímo na zeminu. Substrát nesmí nikdy zcela vyschnout!

V době vegetační sezóny – tedy od března do října se pak této krásce zavděčíte i komplexním hnojivem pro pokojové rostliny, aplikovaným 2x měsíčně. Pokud budete mít štěstí, pak vám i vykvete, a to velkou dekorativní palicí obklopenou listenem. Vydrží dlouho, k vidění však bývá spíše v tropických sklenících, v domácích podmínkách se něco podobného bohužel povede jen zřídka.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)