Toužíte po tropickém ovoci? Vypěstujte si své vlastní

Papája: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Exotické plody nemusíte pouze kupovat v supermarketech. Můžete se pokusit vypěstovat si své vlastní! Pravda, budete muset napodobit podmínky, ve kterých toto ovoce původně roste, což může být někdy obtížné, avšak stojí to za to! Jen si představte, že už nebudete muset kupovat drahé hrušky nashi, ale vypěstujtete si své vlastní na zahradě. Vždyť je jasné, že domácí ovoce vždy chutná o dost lépe, než to kupované.

Nashi

Právě asijská hrušeň (neboli nashi) se skvěle hodí pro pěstování i na českých zahradách. Je mrazuvzdorná, a to až do minus 25 °C. Ovoce chutná jako jablko a hruška dohromady, má však svůj specifický chuťový podtón. Strom roste do výšky 5 až 10 metrů a v dubnu tvoří chocholíky bílých květů, které jsou opylovány hmyzem. Pro lepší kvalitu ovoce je vhodné strom naroubovat.

Nashi: Zdroj obrázku Pixabay.com

Paw-paw

Toto ovoce je známé také pod českým názvem muďoul (lat. Asimina sp.). Také toto ovoce, ač je exotické, zvládne i teploty do mínus 28 °C. Fialové květy jsou opylovány větrem i hmyzem, rostlina je však cizosprašná, což znamená, že je třeba pěstovat více rostlin. Plody jsou zprvu zelené, dozrávají na podzim, kdy změknou a začínají vonět. Chuť těchto plodů je podobná banánům. Nejlépe uděláte, když plody rozpůlíte a vyjídáte je lžičkou – avšak pozor, semena uvnitř jsou jedovatá. Rostlinu je možné pěstovat trvale v nádobě.

Papája

Papája je podlouhlé ovoce, které po rozpůlení odhaluje oranžovou dužinu se spoustou semen situovaných ve středu ovoce. Papáju pěstujeme uvnitř. V zimě ji zaléváme mírně, v létě opravdu hodně. Teplota nesmí poklesnout pod 15 °C. Rostlina vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu a humózní výživnou zeminu. Plody budou menší než je možné koupit v obchodech.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

2 komentáře

 1. Thangpa Odpovědět

  Pane redaktore,máte v článku chyby…Asimina triloba(PAWWAW),není dvoudomá,tedy cizosprašná….Sám jí na zahradě mám…Z 1,7 metru vysokého stromku lze získat 8 kg plodů…Semena nejsou nejedlá,ale jedovatá,jako v podstatě celý strom…Má v sobě přírodní pesticid…Květy jsou hnědé,voní po syrovém těstě s droždím…

  1. Jana Hlaváčová Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,

   děkuji za upozornění, semena jsou opravdu jedovatá, špatně jsem se v článku vyjádřila, za což se omlouvám. Opravila jsem to.
   Avšak tvrzení, že je cizosprašná není chybné, většina druhů cizosprašná je. Je možné, že na své zahradě máte některou z odrůd (například Sunflower, Prima 1216. Overelese, Sweet virgine), které jsou částečně samosprašné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *