Akvaponie aneb Když se propojí chov ryb s pěstováním rostlin

akvaponie

Chováte rybičky? Uvažujete o chovu ryb? Pak věřte, že v takovém případě to můžete propojit s pěstováním rostlin. Jedná se o akvaponii. Co je k tomu zapotřebí a jak to celé funguje?

Akvaponie je propojení tradičního chovu ryb a hydroponie, tj. pěstování rostlin v živném roztoku, tudíž se nemusí zalévat. Ušetří se rovněž prostor, neboť nádoba s vodou může být menší než květináč s hlínou. V případě chovu ryb v nádržích se musí neustále odstraňovat z vody jejich exkrementy, jinak se stane voda pro ryby toxická. Tato činnost však v akvaponii odpadá.

Základní a nezbytné vybavení na akvaponii

Akvaponii je možné vytvořit na 20 litrovém akváriu s 10 rybkami i na 200 litrovém se 100 rybami. Zásadním prvkem je čerpadlo, jenž transportuje odpadní vodu od ryb přes jednoduchý mechanický filtr dále do rostlinné části přes kořenový systém rostlin. Rostlinný systém bývá zpravidla umístěn výše než hladina akvária. Dalším nezbytným vybavením jsou vzduchovací kameny. Bez těch se neobejdete, neboť zajišťují okysličení i pohyb vody.

Důležitý je výběr vhodného umístění

Správné umístění je jedním z hlavních aspektů. Je třeba zvolit prostředí, kde je možné kontrolovat podmínky, jako jsou vlhkost, teplota. Pokud se jedná o sezónní systém, v letních měsících lze umístit na zahradu tak, abyste rostliny i ryby nevystavovali celodennímu slunečnímu záření. Menší systémy spojené s akváriem je možné celoročně umístit v bytě, ale také v garáži. V tomto případě je třeba zvolit nezbytné doplňkové osvětlení pro růst rostlin. Nicméně nejosvědčenějším místem je jednoznačně skleník.

aquaponie

akvaponie foto: autor Judgefloro

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:9456Government_agencies_of_the_Philippines_03.jpg

Jaké druhy ryb a rostlin lze zvolit k akvaponii

Prostřednictvím akvaponie je možné chovat ryby určené nejen pro okrasu, ale i ke konzumaci. Totéž platí i pro pěstování rostlin. Rovněž lze pěstovat rostliny určené ke konzumaci, jako jsou saláty, byliny, ale také okrasné květiny. Nejrozšířenější kombinací je chov tilápie nilské s pěstováním salátů či bylin. Pro malý systém se doporučují ryby, které nejsou náročné na změny vodního prostředí, nevyžadují pravidelný a speciální režim krmení.

Vhodné jsou kaprovité ryby. Oproti tomu tilápie nebo sumeček africký patří k druhům ryb, které náleží do kategorie středně náročných. Jejich umístění je vhodné do větších akvárií, ale také pro komerční chov, neboť tyto druhy ryb vykazují odolnost ke změnám vodního prostředí.

Zdroj: primanapady.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: autor Mbrickn

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:BGSU_Aquaponics.jpg