Nálepky na ovoci a zelenině mají svůj význam. Dají se znovu použít

Nálepky

Nálepky na ovoci nebo dokonce zelenině nejsou nic nového. Určitě se s nimi už setkali. Možná jste ani nepřemýšleli nad tím proč na ovoci vlastně jsou. Usnadňují identifikaci pokladním v obchodech, kde si zboží neváží zákazník sám. Pomáhají též zákazníkovi zorientovat se ve zboží. Zejména různá jablka může být obtížné od sebe rozlišit. Věděli jste ale, že tato nálepka může mít i mnohem důležitější význam?

Mohou nálepky prodloužit životnost?

Na nálepce může být celá řada užitečných informací. Dočtete se nejenom přesný název ovoce nebo zeleniny, ale také zemi původu, velikost nebo třeba typ. Díky nálepce může spotřebitel snadno rozpoznat jednoho výrobce od druhého. V případě rajčat můžete nálepku nalepit na místo, kde byla stopka. Tím zamezíte přístupu vzduchu do rajčate a můžete tím zvýšit životnost rajčat. Podobným způsobem můžete zalepit i drobná poškození ve slupkách ovoce a zeleniny, kterých jste si třeba v obchodě nevšimli nebo udělali po cestě.

Jalbko
Foto: Pixabay

Z čeho jsou nálepky vyrobeny?

Nálepky musí být vyrobeny tak, aby odolaly vodě, postřikům a tření během balení a dopravě. Většina nálepek obsahuje papír, potravinářský inkoust a potravinářské lepidlo vyrobené ze syntetických polymerů nebo přírodních produktů (škrob nebo výtažky z mořských řas). Toto lepidlo musí být dostatečně účinné, aby se udrželo nejenom na hladkém ovoci, jako je banán nebo jablko, ale také hrubém povrchu batátů.

Je možné nálepky přidat do kompostu?

Zatímco jablka si před konzumací pořádně opláchneme, takže by se nemělo stát, že na nich nálepku necháme, například u banánu přemýšlíte, zda nálepku strhnout nebo ne. Většina nálepek není kompostovatelná a biologicky rozložitelná. Proto bychom je měli strhávat i z ovoce a zeleniny, jejichž slupky nejíme (avokádo, banány, batáty, pomeranč). Na trhu jsou i kompostovatelné nálepky, zatím se ale vyskytují jen u malého množství plodin.

Co se stane, když sníme nálepku z ovoce?

I když jsou na nálepky použity potravinové materiály, neznamená to, že jsou zcela bezpečné pro konzumaci. Sníst takovou nálepku ojediněle by nemělo způsobit žádný zdravotní problém, pravidelná konzumace se samozřejmě nedoporučuje. Organizace pro bezpečné stravování posuzují bezpečnost zbytků lepidla na ovoci, nikoli konzumaci nálepek samotných. Zbytky lepidel je dobré z ovoce umýt, protože podle výzkumů na zvířatech mohou způsobit zánětlivě a neurotoxicky.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-niezwykla-funkcja-naklejek-na-pomidorach-tak-przedluzysz-ich,nId,7319378

https://www.bonappetit.com/story/fruit-stickers-edible

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!