Zapomeňte na granulky: Postřik proti slimákům vyrobíte sami
Jaro je v plném proudu a s ním také poměrně vlhké počasí. Když člověk vytrhne ze země salát, setká se minimálně s několika slimáky. I proto se vyplatí myslet na jejich likvidaci již nyní. Postupem času by se totiž z vašich sazeniček stalo něco, co mít určitě nechcete. Klasiku v tomto ohledu představují především modré granulky, jež dokážou slimáky dokonale odpudit a úrodu zachráníte. Jestliže ale nechcete utrácet, můžete si vyrobit postřik na slimáky doma svépomocí. Nejde o nic složitého.
Přírodní postřik na slimáky z několika domácích ingrediencí
Opravdu toho moc potřebovat nebudeme. Konkrétně se nám na výrobu domácího postřiku proti slimákům hodí:
- polovina lžičky mletého sušeného česneku,
- 4 čerstvé pálivé papričky (klasické chilli, habanero, jalapeño atd.),
- trocha sušené máty,
- 1 litr vody,
- jemné sítko,
- rozprašovač.
Postup výroby je vcelku rychlý a jednoduchý. Nasadíme si rukavice. Chilli papričky si nakrájíme na malé kousíčky a dáme je do 1 litru vody. Přivedeme k varu a pak po snížení teploty vaříme zhruba 15 minut. Pak směs odstavíme a necháme pořádně vychladnout na pokojovou teplotu. Poté přidáme česnekový prášek a mátu. Vše dokonale smícháme a nakonec přecedíme přes jemné sítko, případně gázu.
Foto: Pixabay
Aplikace domácího postřiku na slimáky
Ideální je tento postřik aplikovat v okolí rostlin, které je zapotřebí ochránit. Nejčastěji se stříká přímo na půdu okolo těchto rostlin. Slimáci se přes vrstvu postřiku prostě k rostlinám nedostanou. Není problém jej také nastříkat na spodní stranu listů, jež bývá také často ohrožená. Opakovat bychom měli postříkání zhruba každé 3 dny, případně vždy po dešti. Postřik by se neměl aplikovat při horkém slunečném počasí, aby se rostliny nespálily.
Foto: Pixabay
Čím postřik odpudí slimáky?
Především přítomností kapsaicinu. Kontakt s pálivými látkami je pro ně devastující. Odpudí je mimo jiné také silná a nepříjemná vůně česneku. Stejně tak slimáci nesnáší mátu a její pronikavou vůni. Postřik je ryze přírodní, netoxický a působí mimo jiné také proti mšicím.
Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/aug/12/say-goodbye-to-slugs-snails-mice-and-badgers, https://www.express.co.uk/life-style/garden/1776426/natural-pesticide-protect-plants-pests
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.