Hřib kovář už roste. Poznáte ho jednoduše
Máme skoro polovinu května a do lesa už v mnohých lokalitách můžete klidně vyrazit sbírat první houby hřibovitého charakteru. Mezi ty se tradičně řadí hřib koloděj a hřib kovář. Ostatně právě tyto houby a zejména právě hřib kovář bývá fotografován na sociálních sítích jako jedna z prvních hub tohoto typu. Letos tomu není jinak. Bohužel je vcelku sucho, takže míst je méně, nicméně výskyt už potvrzen byl. I proto se vyplatí věnovat se této krásné a chutné houbě věnovat více.
Ne, chráněný skutečně není
Mnozí lidé se bojí sbírat tuto houbu z toho důvodu, že se dozvěděli o její unikátnosti. Ne, hřib kovář chráněný skutečně není. V Červeném seznamu hub České republiky je jako kriticky ohrožený druh uveden jen hřib kovář žlutý. Pravděpodobnost, že se s ním ale setkáte, je v podstatě mizivá. Skutečně chráněnými hřiby uvedenými v seznamu kriticky ohrožených jsou hřib královský, hřib moravský a hřib Fechtnerův.
Jak se pozná hřib kovář?
Boletus erythropus se pozná velmi jednoduše. Typický je pro něj tmavohnědý až hnědočerný klobouk, který mí žlutavý okraj. Rourky mladších plodnic zespodu klobouku jsou u mladších plodnic spíše žlutozelené až modrozelené, následně ale tmavnou a mají krvavě červenou barvu. Jak se jich člověk dotkne, tak zmodrají. Třeň nedisponuje síťkou a je červeně tečkovaný.
Hřib kovář: Foto Pixabay
Při řezu se okamžitě barví
Je to tak. Pevná dužina mající bledě žlutou barvu při setkání se vzduchem okamžitě mění odstín, a to na modrou. Nakonec se zbarví až na šedou.
Zbarvení po řezu: Foto Pixabay
Roste v kyselých půdách od května až skoro do konce sezony
Tato houba má rád bučiny i smrčiny a podklad, který je kyselý nevápenný. Klidně se lze setkat s hřibem kovářem i na horách ve vyšších polohách. V teplejších oblastech vyroste i po duby.
Záměna jedovatou houbou je nemožná
Podobný je hřib koloděj, který se ale vyznačuje světlejším kloboukem a síťkou v horní polovině třeně. Podoba se může i hřib Quéletův s až červeným kloboukem. Všechny houby jsou ale jedlé.
Hřib koloděj: Foto Pixabay
Počítejte s delší tepelnou úpravou
Nepochybně. Mnozí lidé tvrdili, že je hřib kovář jedovatý. Není to pravda. Musí se jenom dokonale tepelně upravit, jelikož je jinak těžko stravitelný. Použít se dá do omáček, smaženice nebo jakkoli jinak. Někteří lidé ho i suší, my nikoli.
Zdroje info: Autor, nahoubach.cz, myko.cz
Hřib kovář: Foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.