Rebarbora: chcete silné a šťavnaté stonky? Vyberte pro ni správné místo!
Rebarbora potřebuje to správné místo, a pak vám na zahradě poroste spokojeně rok co rok s minimem vaší práce. Tahle trvalka toho moc nepotřebuje a přitom vás odmění! Každý rok můžete sklízet chutné a zdravé stonky. Čas na výsev semínek jste už ale propásli. To je totiž ideální udělat hned, jak země po zimě trochu povolí. Už jste si koupili semínka? Odložte je na podzim. To je totiž druhý termín, kdy výsadba bude fungovat. A místo? Tak to volte pečlivě! Rebarbora zde totiž může žít klidně i deset let!
Rebarbora chce i trochu stínu
Tato rostlinka patří k těm, které milují světlo. Na druhou stranu neuděláte chybu, když pro ni vyberete i mírně zastíněné místo. Pamatujte si ale, že právě sluneční paprsky vytváří ty nejsilnější stonky! V úplném stínu se rebarboře růst nechce. Výsledkem budou tenké stonečky. A půda? Zvolte kyprou a bohatou půdu. Pokud můžete, promíchejte ji s kompostem. To je ten pravý výživný start pro vaši rostlinu!
Trik s kbelíkem
Patříte mezi netrpělivé? Pak všechno můžete zrychlit, když při pěstování rebarbory využijete trik s neprůhledným kbelíkem. Jak to funguje? Rašící rebarboru jím jednoduše přikryjte. Pod ním se vytvoří teplíčko a tma, což jsou podmínky, které rostlině nyní vyhovují. Rebarbora vám tak poroste rychleji. Ale pozor, tento trik má i svou odvrácenou stranu: rostlinu dost vyčerpá. Sahejte po něm maximálně jednou za dva roky.
Rebarbora a její sklizeň
I když už první stonky vypadají lákavě, počkejte si ještě. U rebarbory, kterou jste čerstvě zasadili, platí, že byste ji měli nechat první dva roky jen tak. Rostlina totiž potřebuje dostatek síly, aby vás mohla odměňovat rok co rok. A pokud jí odeberete šťavnaté stonky už dřív, bude se vysilovat a nemusí zvládnout náročnější podmínky v zimě. Čím více listů na rostlině v tomto roce uvidíte, tím větší úrodu v následujících letech sklidíte!
Třetí rok = rok sklizně
Třetí rok konečně přichází ten kýžený okamžik, kdy můžete začít sklízet svou rebarboru. Odřízněte 6 až 7 pěkných stonků (pořádně silných a zdravých). Sklízet můžete už od března, když vám to počasí dovolí. Naše babičky si pamatovaly, že nejzazším termínem je svatojánská noc, čili 24. června. Poté už se v rebarboře začne hromadit větší množství kyseliny šťavelové.
Rebarbora vydrží dlouhá léta
I když vám zatím roste dobře, po pěti až šesti letech začněte myslet na to, že bude potřebovat regeneraci. Rozdělte rostlinu a zasaďte na nové místo (nebo to staré obohaťte kompostem). Kdy na to? Ideálně na podzim, když už rostlina odpočívá. Vykopejte celou rostlinu a rozdělte její kořenovou hlízu čistým rýčem. Každý kousek musí být 1 výhonek (dlouhý je 10 až 15 cm). Nechte den až dva na vzduchu, aby se řezné rány zacelily. Když je čas na výsadbu, myslete na to, že pupeny musí vykukovat nad půdu!
Zdroje info:
https://www.24garten.de/gemuese/rhabarber-richtig-pflanzen-der-beste-standort-fuer-dicke-stiele-93689297.html
https://www.rostlinky.cz/blog/rebarbora-pestovani-zajimava-stavnata-pochoutka.html
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!