Roste sírovec žlutoranžový: Recepty z této houby jsou skvělé, hodí se nejen na řízky

Sírovec žlutooranžový

Milujete houby? Pak už jste určitě vyrazili do lesa, jelikož sezona už v podstatě začala. Ne ta úplně hlavní, nicméně mnohé houby, jako jsou třeba kačenka česká, čirůvka májovka, smrž obecný a další, už rostou. Za hodně oblíbenou delikatesu je také považován sírovec žlutooranžový. Tato houba, která se mnohdy musí sbírat ze žebříku, jelikož roste vysoko na kmeni stromu, rozhodně stojí za to. Využití má totiž opravdu všestranné. My se na něj soustředíme v následujících řádcích.

Sírovec poznáme jednoduše

Tato jednoletá dřevokazná houba roste už od dubna a poznáme ho jednoduše podle typické oranžovožluté barvy a typických plodnic, které se nacházejí přímo na kmeni konkrétního stromu. Může se jednat jak o stromy ovocné, tak i o klasické lesní porosty. Na jehličnanech ale plodnice nenajdete. Díky své barvě a tvaru je v podstatě nezaměnitelný s ostatními houbami.

Sírovec žlutooranžovýSírovec žlutooranžový: Foto Zdeněk Pelda

Pozor na starší plodnice, kvalitní jsou jen ty mladé

Přesně tak. Pokud do houby zakrojíte nožem, musí projet jako máslem. Dužina mladých plodnic je poddajná, aromatická a plná šťávy. Chuť sírovce se do jisté míry odvíjí od toho, na jakém stromu roste.

Skvělé řízky ze sírovce

Ideální záležitost. Ideální je sírovec nakrájet na plátky a přes noc namočit v mléce. Díky tomu je pak houba poddanější a vylepšíme i její chuť. Poté už můžeme řízky smažit klasicky v trojobalu jako řízky kuřecí nebo vepřové. Počítejte s tím, že si opravdu pochutnáte, sírovec má specifickou chuť.

Houbová omáčka ze sírovce

Také vynikající záležitost. Sírovec nakrájíme na malé kousky a přidáme na podušenou cibulku. Poté dusíme klidně i 20 minut. Následně přidáme v mléce rozmíchanou mouku a omáčku zahustíme. Přidáme trochu majoránky, dosolíme a je hotovo.

Domácí houbová omáčkaDomácí houbová omáčka, tentokrát nikoli ze sírovce: Foto Radek Štěpán

Sírovec na mnohé jiné způsoby

Velmi oblíbená je klasická smaženice ze sírovce, případně třeba naložený sírovec podobně jako matjesy. Alternativ je zkrátka hodně.

Zdroje info: Autor, myko.cz, nahoubach.cz  

Sírovec žlutooranžový: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.