Jak mít letos báječně šťavnaté kedlubny, které zaručeně nezdřevnatí
Jak mít letos báječně šťavnaté kedlubny, které zaručeně nezdřevnatí. Pojistěte si letos úrodu svých kedluben tím, že jim dopřejete opravdu optimální podmínky. Základem je dostatečná vlhkost.
Kedlubny dávají přednost hlinité až písčitohlinité půdě, která je dostatečně bohatá na humus a zároveň teplá, což zajišťuje dostatečný přísun minerálních látek. Půda musí mít také dobrou drenáž, aby nedocházelo k přemokření, které by mohlo způsobit praskání. To však rozhodně není vše.
Dbejte na správnou výživu
Zásadní je nepoužívat čerstvý hnůj, protože může jemné kořeny kedluben poškodit. Místo toho několik měsíců před výsadbou připravte záhon s dobře uleželým kompostem nebo vyzrálým hnojem, který půdu obohatí o cenné živiny, aniž by rostliny jakkoliv zatížil. Já je obvykle sázím na kompost a bohatě to stačí.
Pozor na správnou zálivku
Na záhonku s kedlubny, kterým se nejlépe daří v rovnoměrně vlhké půdě, je nezbytné udržovat stálou vlhkost půdy. Nadměrná vlhkost však může být škodlivá a vést k praskání nadzemních částí nebo k hnilobě kořenů. Proto se snažte zalévat pravidelně, ale s mírou, a kolem rostlin navršte přírodní mulč, který pomáhá udržovat půdní vlhkost i její správnou teplotu.
Foto: Pixabay
Pěstování ze semen nebo sazenic
Rané a středně rané odrůdy kedluben se obvykle pěstují ze sazenic, které lze založit v teplém skleníku nebo zakoupit ve specializovaných obchodech. U pozdních odrůd je vhodné dát přednost přímému výsevu na zahradě. Sazenice se vysazují mělce, do hloubky, v jaké byly pěstovány ve skleníku, aby se zabránilo jejich prodlužování a dřevnatění. Při přípravě půdy dávejte pozor, abyste příliš nenarušili kořeny, kedlubny by se potom vzpamatovávaly jen těžko.
A jak uspořádat záhon? Rozteč rostlin kedluben závisí na odrůdě:
- U raných odrůd určených k rychlé sklizni sázejte na vzdálenost 20×25 cm.
- Pro rané polní odrůdy je vhodná rozteč 25×25 cm.
- U pozdních odrůd, které jsou určeny k delšímu skladování, použijte rozteč 30-40×30 cm.
Tato rozteč zajišťuje dostatečný prostor pro růst a cirkulaci vzduchu, což pomáhá snižovat výskyt chorob.
Na molice vyzraje kopřiva
Pokud pěstujete kedlubny ve skleníku, mohli byste mít problémy s molicemi. Na to však stačí jednoduchý výluh z kopřivy. Stačí tenhle plevel natrhat (alespoň dvě hrsti) a přelít ho vodou v nekovové nádobě. Po dvou dnech vše sceďte a vzniklý výluh použijte neředěný jako postřik. Opakujte každý den, dokud škůdci definitivně nezmizí.
Zdroj: https://www.jakpestovat.cz/zelenina/7-nejcastejsich-chyb-pri-pestovani-kedluben.html, https://www.ireceptar.cz/zahrada/kedlubny-pestovani-30000512.html, https://www.sikulio.cz/c/vysev-kedlubnu-ze-seminek-predpestovani-sazenic-kedluben-navod
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)