4 důvody, proč je zima nejlepší čas pro výstavbu dřevěného domu

Plánujete stavět rodinnou dřevostavbu? Pak máte právě v zimě snad nejlepší příležitost, jak to zvládnout levně a rychle. Na rozdíl od zděných domů totiž srub, roubenka ani celoročně obývaná dřevostavba nepotřebuje technologickou přestávku na vymrznutí. Také pracovní sílu seženete snáz a  velcí dodavatelé nabízí i podzimní a zimní slevy. Ani finance vás pak nemusí brzdit. Sehnat montovaný dům na klíč do dvou milionů korun není problém.

1) Firmy mají volněji

Montáž dřevostavby můžete zvládnout i sami. Pak vám vlastně žádné roční období nestojí v cestě a problémem jsou pouze silné deště. Mráz ani slabý déšť není nepřekonatelný problém. Pokud si ale netroufáte postavit rodinný dům svépomocí, patří zima k ideálním obdobím roku. Jedním z hlavních důvodů je ten, že stavební firmy mají v zimě volněji a najít volnou pracovní sílu není takový problém, jako od jara do podzimu.

2) Jaro přivítáte v novém

Jak dlouho trvá stavba dřevostavby? Montovaná dřevostavba patří ke stavbám, které postavíte nejrychleji! Zatímco u zděné stavby trvá její postavení zpravidla 1 až 3,5 roku, u dřevostavby se doba výstavby měří v týdnech a měsících. Pokud plánujete podsklepení nebo chcete betonové základy, limituje vás pouze rychlost jejich výstavby. Základy je třeba řádně vyměřit, vykopat, vylít betonem a zaizolovat. A záleží tedy na tom, jak rychle to vámi objednaná firma zvládne. Přibližně měsíc pak trvá, než betonová základová deska řádně vytvrdne. A podle typu betonu a dalších faktorů to může být i déle.

Proto počítejte minimálně se dvěma měsíci. Musíte také zvolit období, kdy nebude mrznout. V betonu je totiž velké množství vody a i ranní mrazíky, či teplota padající v noci pod bod mrazu ho může nenávratně poškodit. Samotné dokončení dřevěné stavby nad nimi už je zpravidla záležitost několika týdnů. U montované dřevostavby to může být i jen několik dnů. Pokud ale chcete stavět na pilotech nebo zemních vrutech, je stavba mnohem rychlejší. Tato technologie se hodí spíš na menší stavby a dřevěné chaty, u větších dřevostaveb bungalovů a vícepatrových domů je spíš výjimkou, ale také to jde.

3) Ušetříte spoustu peněz

Velcí výrobci často na podzimní a zimní období přichází se slevovými akcemi, při kterých čistí sklady. Kupříkladu Pineca, jeden z největších výrobců dřevostaveb v Evropě, nabízí od podzimu ve své české pobočce slevy až v desítkách procent – tedy ve statisících korun. To u zděných staveb rozhodně není zvykem. Navíc další statisíce můžete ušetřit díky rychlosti výstavby. Po celou dobu stavby totiž většina stavitelů platí dvakrát – splácí hypotéku, ale zároveň platí nájem v náhradním bydlení. Platí tedy jednoduchá úměra – čím dřív bydlíte, tím více ušetříte.

Při současných cenách nájmů se rozhodně nejedná o malé částky. Na rozdíl od klasických zděných domů se nemusíte bát ani nevypočitatelných vícenákladů. Ty u montované dřevostavby nejsou příliš běžné. Technologie a termíny jsou většinou předem dané a proměnlivých faktorů je málo.

4) Mráz nevadí

Dřevostavba ani dřevěný přístřešek nepotřebuje, na rozdíl od zděného domu, takzvaně vymrznout přes zimu. A pokud máte hotové základy, lze ji stavět i v zimě a deštivém počasí. Kupříkladu kvůli izolacím z minerální vlny, které se vkládají mezi stěny z masivního dřeva, je ale vhodné volit spíše sušší období. Mráz samotné stavbě nevadí.

Může vás zajímat: Dřevěné domy od A do Z – Jak a proč stavět svépomocí z nejstaršího materiálu?

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.