Příprava na jaro: Péče o kaktusy a sukulenty

Dlouho očekávaná změna se už blíží. A netrpělivě ji očekávají i kaktusy, jež jsou v mnoha domácnostech spíše opomíjenými krasavci. Většinou si je domů přineseme na Vánoce nebo je dostaneme jako zajímavý dárek z výstavy.

Pokud se o ně dobře staráme, vykvetou nám znovu. Dekorativně však působí i jejich pichlavý kabátek. A co si s nimi tedy počít na jaře? Existuje pár dobrých rad, které se nevyplácí podceňovat.

Zimování je důležité, přesto v něm děláme chyby

Důležitá je zejména chladnější místnost – alespoň ložnice, nemůžeme-li jinak. I teploty okolo 16-18 °C dokáží u mnoha druhů nastartovat kvetení. Dbejte na dostatek světla, ale také na to, aby se tělo kaktusů nikdy nedotýkalo okenní tabule. A vhodné pro jejich zimování nejsou ani prostory, kde máte uskladněnu zeleninu a ovoce.

Sečtěte škody a napravte je

Jestliže vám kaktusy na podzim zmokly a pak byly narychlo přemístěny do chladné místnosti, mohly jejich kořeny začít uhnívat. Poznáte to snadno – rostlina začíná v dolní části hnědnout, případně je jinak neduživá. Tyto exempláře je zpravidla nutné vyhodit.

U dalších rostlin zkontrolujte zejména:

  • obnažené kořeny (zasypte porézním substrátem nebo drobným keramzitem),
  • nečistoty mezi trny (zbytky zaschlých listů či mrtvý hmyz odstraňte jemným štětečkem)
  • oporu (vysokým sloupovitým druhům zapíchněte do květináče vhodnou tyčku),
  • nemoci (suché a poškozené části odstraňujeme okamžitě),
  • přehuštěnost (rostliny opatrně rozsaďte).

Jak je to se zálivkou a hnojením

Při správném zimování by nic z toho nemělo být potřeba. Pokud však pěstujete kaktusy ve vytápěné místnosti (např. nové úlovky z letošních svátků), čas od času je zalijte a jednou měsíčně přihnojte. Převislé druhy se vyplatí vložit na několik minut do nádoby s vodou – dojde tak k rovnoměrnému provlhčení celého substrátu.

Náš tip: Pozor na vodu v misce. Kaktusy ji nesnášejí a reagují na ni uhníváním kořenů.

Od března pomalu zvyšujte zálivku a přesuňte kaktusy do jejich letního bytu. Přesaďte ty, které to potřebují a těšte se na novou sezónu.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)