16 °C jako základ – díky tomu se vám letos úroda červené řepy opravdu vyvede
16 °C jako základ – díky tomu se vám letos úroda červené řepy opravdu vyvede. Pěstování červené řepy je na českých zahradách stále oblíbenější. Není divu, obsahuje totiž doslova pokladnici vitamínů a minerálů.
Řepě se daří v dobře propustné, úrodné půdě bohaté na organickou hmotu. Ideální pH pro řepu je mezi 6,0 a 7,0, ale je poměrně tolerantní k mírně kyselým podmínkám. Několik týdnů před výsevem proto zapravte do plochy pro výsadbu velké množství dobře uleželého kompostu nebo hnoje. Tím se zlepší struktura půdy a rostliny získají živiny.
Teplota a načasování
Řepa je chladnomilná zelenina, které se nejlépe daří při teplotách kolem 16 °C. Toto teplotní rozmezí podporuje optimální vývoj kořenů, aniž by se nadměrně urychlil růst listů, což by mohlo snížit velikost a kvalitu kořenů. Nejvhodnější doba pro výsev semen řepy je proto brzy na jaře nebo naopak koncem léta.
Techniky výsevu červené řepy
Pro průběžné zásobování mladými a šťavnatými bulvami se semena řepy vysévají od jara do poloviny léta v řídkých intervalech 14 až 21 dní. Semena vysévejte 1 cm hluboko do řádků vzdálených od sebe 30 až 40 cm. Vzešlé semenáčky pak prořeďte na vzdálenost 5 cm od sebe – mně se to osvědčilo ve chvíli, kdy mají jeden pár pravých listů.
Foto: Pixabay
Zalévání a hnojení řepy
Řepa potřebuje k bezproblémovému růstu také stálou vlhkost; nepravidelné zalévání může vést ke zdřevnatění podzemních částí. Pro udržení vlhkosti a potlačení plevelů rostliny mulčujte, mně se třeba skvěle osvědčuje sláma. A myslete také na to, že řepa potřebuje pro svůj růst bór, vyhněte se však nadměrnému hnojení – zejména dusíkem, protože to může podpořit růst listů na úkor kořenů.
Mladá řepa je křehká a sladká, obvykle je připravena ke sklizni, když je velká asi jako golfový míček. Pro větší kořeny vhodné ke skladování počkejte, až budou velké jako kriketový míček. Nenechte je ovšem nikdy příliš vyrůst, protože by mohly být tvrdé a vláknité. Jedlé jsou také listy a stonky, které bývají obzvláště chutné, když jsou mladé a křehké.
Pro extra sladkost použijte solnou zálivku
Chcete mít mladé řepy opravdu extra sladké? Pak vsaďte na osvědčený „hnojicí“ trik. Ano, píšu to v uvozovkách, protože o hnojení nejde – spíš o lehké vystresování mladých rostlinek. Ve chvíli, kdy se začnou vyvíjet bulvičky, je totiž musíte posolit. V 10 litrech vody rozmícháte 2 lžíce soli a tím je zalijete. V reakci na to začnou produkovat více sladkých sloučenin – což je samozřejmě u téhle zeleniny více než žádoucí.
Zdroj: https://www.gardenary.com/blog/the-complete-guide-to-growing-beets-from-seed-to-harvest, https://www.growveg.com/guides/perfect-beets-every-time/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)