Zimní grilování láká

Grilované vepřové maso

Máte terasu či zahradu a patříte k milovníkům grilování? Nechcete se tohoto typicky letního potěšení vzdát ani v zimě? Nemusíte! Poradíme vám jak na to.

Maso na grilu

Grilovat se dá i v zimě.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Letní grilování s přáteli se řadí k nejoblíbenějším činnostem u nás. Přípravou šťavnatých mas, ryb, zeleniny a jiných pochoutek z celého světa se baví za pěkného počasí spousta nadšených kuchařů, kteří se rádi svým uměním pochlubí. O síle vášně svědčí vybavení jejich koutku s grilem a dalším příslušenstvím. Někomu stačí jednoduchý levnější gril, který použije několikrát za sezónu, jiný si dlouze vybírá z různých typů ten nejlepší.

Který typ grilu je pro vás ten pravý?

Pro ty, kteří nechtějí za gril utrácet a stačí jim dvakrát během prázdnin opéct klobásky nebo krkovici, bude dostačující malý gril na dřevěné uhlí, který se dá i převézt na chatu nebo na jiné místo. Další skupinou lidí jsou ti, u nichž je grilování častou radostí a vědí, že kvalitní zahradní gril jim vydrží celý život a neváhají proto do něj investovat. A nakonec přibývá těch, kteří grilují s vášní často a kdekoliv je to možné. Ti si vybírají mezi přenosnými grily.

Rozdělit grily můžeme podle způsobu topení – jednoduché grily na dřevěné uhlí nebo brikety, dražší grily z kvalitní oceli a několika zónami na úpravu různých surovin, plynové a elektrické grily, které ke svému provozu potřebují zásuvku na elektrický proud, multifunkční keramické pece nejen na grilování, ale i na vaření, dušení, pečení a uzení.

Dá se grilovat i v zimě?

Samozřejmě ano, a to na každém grilu. Záleží jen na vás, jak to bude vypadat. Dá se grilovat prakticky kdykoliv a některé nadšence neodradí ani déšť, sníh či mráz. Stačí se teple obléct, připravit si teplé nápoje, čaj, grog, punč nebo svařák, a mít gril postavený někde v závětří zahrady. Romantika pro otužilce může začít. Nesmíte ale zapomenout, že příprava masa na grilu v zimě trvá déle než v létě.

Zimní grilování si vychutnáte naplno s plynovým grilem s poklopem. V závětří terasy, pod pergolou, na balkóně, nebo když se vám nebude chtít stát na dešti či mrznout, můžete si ho přesunout do zimní zahrady, nebo do tepla kuchyně. To stejné platí pro elektrický gril, který si postavíte doma kamkoli, protože neudělá nepořádek a ani po něm nezůstane zápach spáleného uhlí.

Multifunkční Big Green Egg k zimnímu grilování přímo vybízí

Úplně jiný požitek zažijete při přípravě jídel v keramickém grilu. Je to vlastně gril, pec a udírna v jednom z materiálu, který původně vyvinula NASA pro svůj vesmírný program. Big Green Egg je jedinečný svým tvarem a odolným materiálem, který dokáže vytvořit a udržet potřebný žár. Ten uvnitř rovnoměrně cirkuluje tak, že maso a každá surovina je udělaná stejně. Výsledné aroma, chuť a šťavnatost jsou naprosto dokonalé i při pečení a uzení.

Gril vajíčko

Příprava jídel v grilovacím vajíčku Big Green Egg.

Zdroj obrázku: Sunsystem.cz

Použitý materiál zároveň zajistí neomezenou životnost a odolnost, speciální glazura chrání gril v každém počasí. Grilování, uzení i pečení masa si tak parádně užijete také v zimním období. V dešti nebo mrazu můžete vykouzlit ty nejvybranější lahůdky. Dobře vám nahradí venkovní kuchyni. A pokud nebudete mít náladu na zimní romantiku na zahradě, můžete grilovací vajíčko přenést do pohodlí domova a připravit si oběd nebo večeři v teple.

Tipy na zimní grilování

Inspiraci pro zimní grilování si přinášíte nejspíš z oblíbených adventních trhů, kde to voní spoustou lákavých dobrot – grilované maso, klobásky, masové směsi se zeleninou a bramborami… Pro zimní grilování doporučujeme porcovat hlavně maso na menší kousky než v létě, lépe se propeče. Abyste jídlo udrželi teplé, je dobré přímo v grilu nahřát talíře.

Trdelník na vaší zahradě

K adventním trhům už neodmyslitelně patří také neodolatelná vůně trdelníku, na který se většinou stojí dlouhá fronta. Nemáte chuť si někdy opéct trdelník sami na zahradě a vytvořit si tak pohádkovou předvánoční atmosféru v soukromí? Není to vůbec složité. Podívejte se na náš recept pro přípravu trdelníku v grilu Big Green Egg.

Nejdřív si připravíte kynuté těsto z těchto surovin: 80 g tuku, 1/2 kg polohrubé mouky, 250 ml mléka, 3 lžíce moučkového cukru, 2 vejce, 1 droždí, špetka soli, 5 lžic skořicového cukru.

Do vlažného mléka vložte tři lžíce moučkového cukru a droždí. Nechte vzejít kvásek. Rozpuštěný tuk smíchejte s moukou a kváskem, přidejte žloutky a špetku soli. Dostatečně promíchejte, přikryjte utěrkou a nechte na teplém místě hodinu kynout.

Vykynuté těsto ještě propracujte a pak ho rozdělte asi na deset kusů. Z nich vyválejte tenké hady. Pak si připravte dřevěné (nejlépe bukové) klacky a hada připraveného z těsta na ně namotejte. Trdelníky opékejte na grilu, dokud nezískají zlatočervenou barvu. Při pečení můžete těsto potírat mlékem. Po upečení nakonec obalte trdelník ve skořicovém cukru.

Jak gril zazimovat

  • Kvalitní grily můžete ponechat venku, na terase či na balkoně – stačí je pouze přikrýt ochrannou plachtou.
  • Gril umístěte někam, kde nefouká vítr a kde nejsou v okolí hořlavé materiály.
  • U plynových grilů je zapotřebí uschovat plynové bomby – nesmí být vystaveny mrazu.
  • Plynové láhve skladujte v teple a dobře větrané místnosti.
  • Gril je vhodné vyčistit, dokud je ještě horký. Vyčistěte také odkapávací nádobu od zbytků šťáv nebo tuku.
  • Vyčištěný rošt potřete trochou rostlinného oleje a až gril zcela vychladne, můžete ho zakrýt ochranným obalem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.